Haber

Sudan’da Ordu ile STK Arasındaki Çatışmaları Sonlandırmak İçin Cidde Deklarasyonu İmzalandı

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında yaklaşık bir aydır devam eden çatışmayı durdurmak için “Cidde Deklarasyonu” anlaşması imzalandı.

Ulusal basında yer alan haberlere göre deklarasyon, taraflar arasında ABD ile Suudi Arabistan’ın Sudan’daki krizi çözmek için Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde başlattığı müzakereler sonucunda imzalandı.

Açıklamada, Sudan ordusu ve HDK’nın sivillere zarar verecek her türlü saldırıdan kaçınacağı belirtilirken, Sudan halkının çıkarlarının her iki taraf için de öncelikli olduğu vurgulandı.

Vatandaşlardan çatışma bölgelerini terk etmeleri istendi

Bildiride, Sudan’daki tüm sivillerin çatışma ve kuşatma altındaki bölgeleri terk etmeleri, tahliyelere izin vermeleri ve insani ilişkiler için taraflarca açıklanan ateşkeslere uymaları istendi.

Bildirgede sivillerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik insani yardım eylemlerinin kolaylaştırılmasını amaçladığı belirtildi.

Ayrıca iki taraf, Sudan’ın egemenliğini, birliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını vurguladı.

Sudan’da ordu ile STK arasında çatışma

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışma çıktı.

“HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasındaki anlaşmazlık son aylarda sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Dünya Sağlık Örgütü, çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 604’e, yaralı sayısının ise 5 bin 127’ye yükseldiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu