Ekonomi

Üç deprem merkezi için inceleme: Kum gibi dağılmış!

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremde binlerce kişi hayatını kaybetti ve yaralandı. Depremin ardından yapılan ilk incelemelerde binaların depreme dayanıklı olmadığı ortaya çıktı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, Adıyaman’da İsias Otel, Kahramanmaraş’ta Ebrar Sitesi ve Hatay’da Rönesans Residence için araştırmalarını sürdürüyor.

Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, İsias Otel ve Ebrar Sitesi’nin bilirkişi dosyalarında yer alan raporların bir süre önce tamamlanarak cumhuriyet başsavcılığına iletildiğini söyledi.

‘Isias Otel kurallara uymuyor’

Altunışık, KKTC’li sporcuların hayatını kaybettiği Isias Oteli ile ilgili şunları söyledi: “Önce rezidans olarak tasarlanıp inşa edildi. Kaba inşaat tamamlandıktan sonra binanın inşaatına bir süre ara veriliyor ve daha sonra yeniden inşa ediliyor. Otele dönüştürülür.Fakat bu süre zarfında yönetmelik değişir.Binanın ilk ruhsatı Otele dönüştürüldüğü tarihte tabi olduğu yönetmelik ile kullanım amacı değiştiğinde tabi olduğu yönetmelik farklıdır. Binanın projeleri değişen yönetmeliğe göre kontrol edilmedi.İsias Otel’in temel değerleri ilgili tarihte yönetmeliğe uygun değil.Otelin yıkıldıktan sonraki görüntüsünün kum yayıldığı iddia ediliyor kum dolu kovayı çevirdikten sonra “Binanın çökmesinin, kovayı kaldırdıktan sonra kumun yayılmasına benzediğini görebilirsiniz.”

Zarar her yerde aynı!

Altunışık, Ebrar Sitesi için hazırladıkları raporla ilgili olarak, “Ebrar Sitesi’nde maalesef 20 blokta görülen hasarlar aynı. Beton ve donatıların imalat aşamasındaki mekanik özelliklerinde de ciddi eksiklikler var. üzengi, çapraz, kanca ve benzeri donatı detaylarında olduğu gibi, bu da binanın ana yıkılma nedenleri arasında yer aldığını gösteriyor.” dedi.

‘Rönesans Residence’ta uygulamada sorun var’

Hatay’daki Rönesans Residence’ın evrak işlerini tamamlamak üzere olduklarını anlatan Altunışık, şöyle konuştu: “Çok değerli bir bina olduğu için çok hassas davranmaya çalışıyoruz. 3 bloklu bir bina. Her iki temelde de derzler var. Statik projede üstyapı ve 3 binada hasar var.” Bir yerden açıkça hasar görmüş ve geriye doğru düşmüş ya da devrilmiş. 3 bloğun tamamı aynı hasar sistemine sahiptir. Yaptığımız incelemelerde malzeme özelliklerinde ve uygulamasında bazı sorunlar olduğu belirtiliyor ancak elimizdeki bilirkişi raporları ve fotoğraflara dayanarak bir değerlendirme yapıp net görüşümüzü belirtmek istiyoruz. Umarım depremin ilk yılıdır. “Bütün belgelerimizi süresi dolmadan başsavcılığımıza sunmuş olacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu