Haber

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken Rusya “Bahmut’u kontrol altına aldık” açıklaması yaptı, Kiev yalanladı: Durum kritik, askerlerimiz savaşıyor

Rusya Savunma Bakanlığı, Donetsk bölgesindeki Bahmut’ta Ukrayna ordusuyla yaşanan çatışmalarda son duruma ilişkin açıklama yaptı.

“ŞEHRİ KURTARMA TAMAMLANDI”

Açıklamada, “‘Wagner’ taarruz müfrezelerinin, Bahmut’un taktik istikametinde ‘Güney’ grubu askeri birliklere ait topçu ve uçakların desteğiyle gerçekleştirdiği taarruz eylemleri sonucunda şehrin kurtarılması sağlanmıştır. tamamlandı.” ifadesi kullanıldı.

WAGNER’İN KURUCUSU DA “KORUYORUZ” DEDİ

Rus güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin de Bahmut’u tamamen ele geçirdiklerini bildirdi. Prigojin, çatışmalarda hasar gören binaların önünde açıklama yaptı.

KİEV’DEN REDDETME

Tez Kiev tarafından yalanlandı ancak kentteki durumun kritik olduğu belirtildi. Ukrayna Ordusu Sözcüsü, “Bu açıklama doğru değil, askerlerimiz Bahmut’ta savaşıyor” dedi.

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar, Bahmut’ta yoğun çatışmaların yaşandığını ve durumun kritik olduğunu belirterek, Ukrayna birliklerinin şehrin güneybatısında savunmasını sürdürdüğünü söyledi. Öte yandan Rusya’nın sabahın erken saatlerinde Kiev’e hava saldırısı düzenlediği bildirildi. Düşen molozun isabet ettiği bir apartmanda yangın çıktı. Olayda can kaybı veya yaralanma olmazken, bunun ay başından bu yana Kiev’e düzenlenen 11. hava saldırısı olduğu açıklandı.

PUTİN’DEN TEBRİKLER

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı paralı askerleri ve Rus Silahlı Kuvvetlerine bağlı askerleri Bahmut kentini ele geçirdikleri için tebrik etti. Donetsk bölgesindeki Bahmut’un kontrolüne ilişkin Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, “Vladimir Putin, Bahmut’u kurtarma operasyonunun tamamlanması nedeniyle ‘Wagner’ taarruz müfrezelerinin yanı sıra Rus Silahlı Kuvvetleri birliklerinin de görevde bulunduğunu bildirdi. Onlara gerekli desteği sağlayan ve kanatları koruyan , tüm askerlerini tebrik ediyor.” kelimeler kullanıldı. Açıklamada, başarılı olan herkese devlet madalyası verileceği de belirtildi.

BAHMUT’UN ÖNEMİ

Eylül 2022’nin sonunda Donetsk, Luhansk, Zaporizhia ve Herson’da Rusya’ya katılım için sözde referandumlar yapıldı. Yasadışı referandumlara katılanların büyük çoğunluğu ilhak kararına “evet” dedi. 30 Eylül’de referandumların hemen ardından Putin, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporozhye bölgelerinin Rusya tarafından ilhakı için anlaşmalar imzaladı. Böylece Rusya, Kırım’dan sonra Ukrayna topraklarının yüzde 15’ini daha yasadışı bir şekilde ilhak etti.

Bahmut’un ele geçirilmesi, Moskova’nın Donbass bölgesinin tam kontrolünü sürdürme çabaları için hayati önem taşıyor. Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin’in tezi doğrulanırsa Rusya cephede 10 aydan uzun bir süre sonra ilk büyük başarısını elde etmiş olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu