Haber

İzmir’de taksi tarifelerine zam: indi bindi 30 TL oldu

İzmir Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), İzmir Şoförler ve Otobüsçüler Odası’nın taksi ücretlerine zam talebi üzerine toplandı.

UKOME onayı ile taksi fiyatları artırıldı. İzmir Şoförler ve Otobüsçüler Odası’nın 9 TL olarak talep ettiği açılış ücreti UKOME toplantısında 7 TL olarak belirlendi.

Açılış ücretine 1 lira zam

Artan tarifeye göre taksi açılış ücreti 6 TL’den 7 TL’ye, kilometre başı ücret 9 TL’den 13 TL’ye, indi bindi ücreti 20 TL’den 200 TL’ye yükseltildi. 30 TL. Taksimetre ayarlarının yeni tarifeye göre güncellenmesi için sürücüler sabahın erken saatlerinden itibaren Çınarlı ilçesindeki muayene istasyonuna geldi.

2 bin 880 taksinin bulunduğu İzmir’de taksimetre ayarlarını güncellemek isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu.

“Ekonomik şartlar nedeniyle bunu yapmak zorunda kaldık”

Son fiyat ayarlamasını mart ayında yaptıklarını hatırlatan İzmir Şoförler ve Otobüsçüler Odası Esnaf Celil Anık, şunları söyledi: “O zamandan beri TEFE-TÜFE yüksekliğine göre fiyat ayarlaması yapıyoruz. Diğer iller bunu daha önce yaptı. Şimdi yine zam var. Ekonomik şartlardan dolayı bunu yapmak zorunda kaldık. Sadece SGK ödemesi. taksi aylık 10 bin TL rezerve.Parça ve diğer giderleri üst üste koyduğumuzda yüzde 44 fiyat ayarlaması yaptık.”dedim.

“Yüzde 45 ÖTV ödüyoruz”

Ana girdi kaleminin taşıtlar olduğuna işaret eden Anık, ÖTV’de makul bir indirim yapılması gerektiğini belirterek, “Bununla ilgili olarak 2016’da bir defaya mahsus ÖTV indirimi oldu. Ama şimdi ihtiyacımız var. Otomobil grubunda olduğumuz için yüzde 45 ÖTV ödüyoruz. Diğer yolcu taşıma grupları yüzde 4 ile 8 arasında ÖTV ödüyor.”dedi.

İzmir’de 2 bin 880 taksi bulunduğunu belirten Celil Anık, taksimetre güncelleme işlemlerinin yarın öğlene kadar tamamlanacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu