Haber

Yarbay Ali Tatar’ı intihara götüren savcıya tazminat cezası

‘Amirallere suikast’ soruşturması yapıldığı periyot intihar eden Yarbay Ali Tatar’ın eşi Nilüfer Tatar ve ailesinin savcı Süleyman Pehlivan hakkında açtığı 50 bin liralık tazminat davası, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından onandı.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, Kararda eski savcı Pehlivan hakkında şöyle denildi: ‘’Kesinleşen ceza mahkemesi kararı ile de silahlı terör örgütü üyesi olduğu, örgütün faaliyet ve maksatları doğrultusunda Deniz Yarbay Ali Tatar hakkında yargısal faaliyet manzarası altında soruşturma yürütüp, tutuklama talep ettiği, taraf tutarak, kin ve düşmanlıkla hareket ettiği, bu aksiyonlar sonucunda Deniz Yarbay Ali Tatar’ın intihar ettiği anlaşılmaktadır.”

Nilüfer Tatar’a 20 bin, kızı Gökçen Tatar’a 18 bin ve kardeşi Ali Tatar’a 12 bin lira olmak üzere toplam 50 bin lira tazminat ödenecek. Eski savcı Pehlivan bu davadaki 18 bin liralık avukatlık fiyatını de Tatar Ailesi’ne ödeyecek.

Ne olmuştu?

Dönemin özel yetkili savcısı Süleyman Pehlivan, 2009 yılının Aralık ayında Ergenekon soruşturmasında tutuklanan, ancak bir süre sonra serbest bırakılan Yarbay Ali Tatar’ın ismini İzmir’deki ‘Amirallare suikast’ davasına dahil etmişti. Pehlivan, Tatar’ın tahliyesinin akabinde ikinci kere tutuklama istemiş ve Tatar da, “Benim vefatım diğerlerinin aydınlığa çıkmasına ışık olur” diyerek 19 Aralık 2009’da beylik tabancasıyla intihar etmişti.

Ali Tatar’ın cenazesinde eşi Nilüfer Tatar, Pehlivan için, ‘’Kocamın katili sensin, bana hesap vereceksin, bu ismi unutmayın” demişti.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası hakkında yakalama kararı çıkarılan eski savcı Süleyman Pehlivan, 18 gün sonra teslim olmuştu.

Pehlivan, 2019 yılında ‘FETÖ’ üyeliğinden 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezada ‘pişmanlık göstermediği’ gerekçesiyle herhangi bir indirim uygulanmamıştı.

Tatar’ın ailesi, “Ergenekon davalarında mesnedi olmayan belgelerde Ali Tatar’ın Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı olarak gösterildiğini, kişilik haklarının ağır saldırıya uğradığını belirterek zararın tazminini” istemişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu