Yaşam

Van Gölü için acil eylem çağrısı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYU) Yabani Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, küresel iklim değişikliğinin etkisiyle suların çekilmesi nedeniyle sazlıkların tehlikede olduğunu belirtti.

Van’ın Erciş, Muradiye, Tuşba ve son olarak İpekyolu ilçelerinde çok sayıda kuş türünün yaşam alanı olan sazlıklarda büyük çaplı yangınlar meydana geldi. Yangınlarda çeşitli kuş türleri telef oldu. Son olarak İpekyolu ilçesi sınırları içerisinde 250 kuş türüne ev sahipliği yapan Erçek Gölü’nün sazlıklarında çıkan yangın bizleri korkuttu.

‘Yangınlar çoğunlukla insan kaynaklı’

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan YYU Yabani Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, sulak alanların doğanın rahimleri olduğunu belirtti. Ekolojik istikrarda sazlıkların kritik yerler olduğunun altını çizen Prof. Dr. Aslan, ” Sulak alanlar, bataklık gibi görünseler de aslında biyolojik arıtma tesisleridir. Göllere ve barajlara dökülen sular burada arıtılmaktadır. Bu durumda bazı toksik elementler de fiyatlara yansır. Küresel iklim değişikliğinin etkisiyle suların çekilmesi nedeniyle sazlık alanlar kıyıya çıkıyor. Ortaya çıkan sazlıklarda yangın çıktığı zaman bu da büyük ölçüde etkiler. Bu yangınlar çoğunlukla insan kaynaklı olmakla birlikte bazen elektrikten ve çeşitli sebeplerden kaynaklanabilmektedir. Van Gölü Havzasında farklı noktalarda meydana gelen yangınlar bu alanları tahrip etmektedir. Buna göre burada yuva yaparak yaşayan ve üreyen hayvanlar da etkileniyor. Dik kuyruk gibi nesli tehlikede olan hayvanların üreme yerleri de bellidir. Bu da bu kuşların buradan göç etmesine ve başka yerlerde üremesine neden olacaktır.” söz konusu.

‘Derhal önlem alınması gerekiyor’

Özellikle Erçek Gölü’ndeki sazlıkların kritik değerde olduğunu belirten Aslan, “ Erçek Gölü’nün sazlık alanları, kuşların en çok ürediği ve konakladığı alanlardır. Çok sayıda flamingo da buraya gelir. Burayı yok edersek, altı turna artık selam vermeyecek. Altı turnanın selam vermediği yerde böcek ve hayat olamaz. Buraların bir an önce gelecek nesillere aktarılması için acil önlemler alınması gerekiyor” dedi.dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu