Haber

Tuluhan Tekelioğlu’nun son belgeseli, ‘Yeşilleşme’ temasıyla Muratpaşa Belediyesi’nin düzenleyeceği çevre çalıştayında Antalya izleyicisiyle buluşacak

MuratpaşaGazeteci ve belgesel yönetmeni Tuluhan Tekelioğlu’nun “Geleceğimiz İçin Üretmeye Değer” adlı son eseri, Belediye’nin “Yeşilleşme” temasıyla düzenleyeceği çevre çalıştayında Antalya izleyicisiyle buluşacak.

Muratpaşa Belediyesi, iklim krizine dikkat çekmek amacıyla başlattığı “Akdeniz’in +0,5 Geleceği” çalıştayının üçüncüsünü 23-24 Kasım’da “Yeşilleşme” temasıyla düzenliyor. Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek çalıştay iki gün ve iki oturumda gerçekleşecek. Tekelioğlu’nun son eseri “Geleceğimiz İçin Üretmeye Değer” belgeseli, 24 Kasım Cuma günü saat 19.30’da Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde gösterilecek.

Geleceğin en büyük sorunlarından birinin gıdaya erişim zorluğu olacağını ifade eden Tekelioğlu, raporunda yanlış tarım politikaları nedeniyle toprağın nefessiz bırakıldığına, su havzalarının kirlendiğine ve Türkiye’de göz ardı edilen çevre sorunlarına dikkat çekti. Antalya izleyicisiyle buluşacak belgesel. Tekelioğlu, iklim değişikliği nedeniyle Türkiye’nin yüzde 23’ünün çölleşme riski yüksek olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Modern tarım toprağımızı tüketti ve hasta etti. Toprağımız alarm veriyor. Organik madde miktarı çok düşük. Böyle devam ederse gelecek nesiller gıdaya ulaşamayacak. Bütün bu kaygıyla yola çıktım.” harekete geçen, elini taşın altına koyan insanlarla konuşmak için Axa Sigorta’yla hayata başladım.” Belgeselimiz her yaştan insana, topluma, STK’lara ve karar vericilere ‘Çok geç olmadan geleceğiniz için bir şeyler yapın’ diyor. Belgeselimizi benim için değerli kılan bir diğer nokta da babamın bu sorumluluğu üstlenen bilim adamlarından biri olmasıdır. “Belgeselimizde film olarak yer alacak. Bu sinema insanlığa bir uyarıdır.”

Kaynak: ANKA / Kültür ve Sanat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu