Sağlık

Tiryakiler bu hataya düşmeyin!

İSTANBUL (İGFA) – Soğuk havalarda ‘içim ısınsın’ diyerek çay ve kahve tüketimini artırıyor. Üstelik çay ve kahvenin suyun yerini tutabildiğini düşünüyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, tüm bu yanlışlar nedeniyle bilhassa kış aylarında bedenin yaşamsal işlevleri için kritik ehemmiyete sahip olan su tüketiminin azaldığını, oluşan sıvı kaybıyla böbreklerden kalbe bir çok organın ziyan gördüğünü vurgulayarak “Gün içerisinde tüketilen kahve ve çay gibi kafein içeren içecekler diüretik (idrar söktürücü) etkiye sahip olduklarından aşırı tüketimleri vücutta sıvı kaybına neden olduğunu söyledi.

“Bu içecekleri sınırlı tüketmeli, çay ve kahvenin hemen ardından da mutlaka bir bardak su içmeyi ihmal etmemelisiniz” diyen Burcu, suyun az içilmesi kadar fazla tüketilmesinin de ziyanlı olduğunu, kolay bir formülle kişinin günlük su gereksinimini hesaplayabileceğini belirterek, kışın su tüketimine yönelik çok kıymetli ikazlar ve tekliflerde bulundu.

KİM, NE KADAR SU TÜKETMELİ? İŞTE FORMÜLÜ!

Yetişkin bir insan bedeninin ortalama yüzde 60’ı sudan oluşuyor. Yetersiz su tüketimi sonucu baş ağrısı, halsizlik, şuur bulanıklığı üzere durumlar görülmesi kaçınılmaz olabiliyor.

Yeterli su tüketiminin kalp sıhhati için de kritik bir değere sahip olduğunu belirten Ayşe Sena Burcu “Su kaybının fazla olması durumunda kan hacmi azalır, dolaşım yeterli olamaz, besin öğelerinin doku ve organlara ulaştırılmasında doğacak sorunlar bu organların işlevine yansır. İleri seviyede sıvı kaybı (dehidratasyon) meydana gelmesi ise inmeye kadar giden ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir” diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sena Burcu, su tüketimi gereksiniminin şahıstan bireye değiştiğini belirterek “Günlük zorunlu ihtiyaç duyulan su tüketimini; vücut ağırlığınızı (kg) 30 ml ile çarparak basitçe hesaplayabilirsiniz. İdrar renginin koyulaşması, günlük su ihtiyacınızı karşılamadığınızın pratik bir göstergesidir” diye konuştu.

ÇAY VE KAHVEYİ ABARTMAYIN! AKABİNDE KESİNLİKLE 1 BARDAK SU İÇİN!

Özellikle soğuk kış günlerinde ‘içim ısınsın’ diyerek çay ve kahve tüketiminde çoka kaçılabildiğini belirten Burcu, bu çeşit kafein içeren içeceklerin diüretik (idrar söktürücü) olması sebebiyle bedende sıvı kaybına yol açtığı ihtarında dikkati çekti.

“Çay ve kahve tüketiminde aşırıya kaçmamaya, çay ve kahve içtikten hemen sonra her seferinde mutlaka 1 bardak su içmeye özen gösterilmelidir” diyen Burcu, “Su içmekte zorlananların, suyun içerisine ekleyecekleri limon- salatalık, elma dilimleri-tarçın kabuğu, armut dilimleri-nane ve limon-zencefil üzere meyve ve zerzevat dilimleriyle su tüketimlerini kolaylaştırabileceklerini belirterek, böylelikle hem vitamin / mineral alımına katkı sağlanabileceğini hem de su içiminin daha keyifli hale getirilebileceğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu