Haber

Sürücüler dikkat! 1 Aralık’ta başlıyor, kış lastiği takmayana 1152 lira ceza kesilecek

Türkiye genelinde kış lastiği uygulamasına geçilmesine sayılır günler kaldı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın düzenlemeleri kapsamında 1 Aralık’ta başlayacak kış lastiği uygulaması 1 Nisan 2023 tarihine kadar devam edecek.

2022’DE 1152 LİRA CEZASI VAR

Zorunlu olduğu halde araçlarına kış lastiği taktırmayanlar 2022 yılı için 1152 lira para cezası ödeyecek. Söz konusu oran, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın tekrar değerleme oranı çerçevesinde 2023 yılı prestijiyle güncellenecek.

KIŞ LASTİĞİ TİCARİ ARAÇLAR İÇİN ZORUNLU

Yük ve yolcu nakliyatı yapan ticari araçlar dışındaki özel arabalar için kış lastiği uygulaması zarurî değil. Fakat can ve mal güvenliğiyle meselesiz seyahat için kış koşullarında tüm araçlara kış lastiği takılması öneriliyor.

YOL TUTUŞU DAHA İYİ

Bu uygulamayla kış kaidelerine nazaran tedbirini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu tabanlarda yaz lastiklerine oranla daha güzel yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ŞOFÖRLERE UYARI

Öte yandan Emniyet Genel Müdürlüğü, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şoförlerin kış lastiği ve standartlara uygun lastik kullanımına hassasiyet göstermesinin trafik güvenliği açısından kıymetli olduğunu vurguladı.

KIŞ LASTİĞİ NASIL OLMALI?

Açıklamada kamyon, alımlı, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliğinin 4 milimetreden, kamyonet, minibüs ve araba çeşidi araçlarda ise 1,6 milimetreden az olmaması gerektiği belirtildi.

7 DERECENİN ALTINDA KIŞ LASTİĞİ TERCİH EDİLMELİ

Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Hava sıcaklığının 7 santigrat derecenin altına düştüğü durumlarda kış lastiği tercih edilmelidir. Hava basıncı her 10 santigrat derecede 1-2 PSI veya 0,07 ila 0,14 bar düşmektedir. Aracın önerilen lastik basıncı bulunmalı ve iki haftada bir lastik basıncı kontrol edilmelidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu