Ekonomi

Rusya Pazaryeri Ozon Global, Türk Satıcılara İş Fırsatı Sunuyor

Ayda 60 milyondan fazla kullanıcının ziyaret ettiği Rusya Pazaryeri Ozon Global, Türk satıcılara Rusya’daki işlerini büyütme ve satışlarını artırma fırsatı sunuyor. Marka, düzenlediği forumda pazara girmek isteyen Türk satıcılara yeni tüyolar verdi.

Rusya’da hızla büyüyen pazar yeri Ozon, her yıl İstanbul’da düzenlediği COM.E ON Forum’a ev sahipliği yaparak önümüzdeki yıl Türkiye’deki iş geliştirme planlarını açıkladı. Foruma 400’den fazla Türk perakende markası, girişimci ve tekstilci katıldı. Ozon’un sınır ötesi ticaret alt birimi olan Ozon Global, Rus tüketicilerinin yurtdışından gelen mallara artan ilgisi ışığında ürün yelpazesini genişletmek için geçtiğimiz yıl Türkiye pazarına girdi. Ağustos 2022’de şirket, yerel girişimcilerle işbirliğini genişletmek için Türkiye’de bir ofis açtı.

Giyimden elektroniğe birçok Türk ürünü Rusya’da yoğun talep görüyor. Bu sayede Türkiye’den Rusya’ya verilen siparişler yıllık bazda yaklaşık 41 kat, pazar yeri ise yaklaşık 9 kat artarak 800 bin ürün adedine ulaştı. Ayda 60 milyondan fazla kullanıcının ziyaret ettiği Ozon’da 800’den fazla aktif Türk satıcısı bulunuyor. Ozon Global ise Türkiye’den Rusya’ya ve sınır ötesi ticaret hacmini artırarak Türk girişimcilerin Rusya pazarına girmelerindeki mevcut engelleri aşmalarına yardımcı olmayı hedefliyor. Rusya’daki müşterilerin yabancı satıcıların mallarına olan ilgisinin artması dikkatlerden kaçmıyor. Ozon Global üzerinden Rusya’ya mal satarak işini büyütmek isteyen satıcılara eşsiz bir fırsat sunuluyor.

ozon hakkında

Ozone, hızla büyüyen bir çevrimiçi pazar yeri ve her ay on milyonlarca ziyaretçisi olan gelişmiş bir lojistik ağı olarak bilinir. Ozone, mağaza vitrinindeki ürün yelpazesinin yüzde 90’ından fazlasının halihazırda pazar yeri ortakları tarafından oluşturulmuş olduğu bir çevrimiçi platform olarak aktif olarak gelişiyor. 250.000’den fazla satıcı şu anda kitap ve giyimden gıda ve sağlık ürünlerine kadar 20’den fazla kategoride 196 milyondan fazla ürün üretiyor. Ayda 60 milyondan fazla kullanıcı Ozon’u ziyaret etmektedir. Ayrıca Ozon, gelişmiş lojistik altyapısı sayesinde şimdiden yaklaşık 37 milyon müşteriden sipariş alıyor.

“Hedefimiz her zaman büyümek”

2023’teki ana hedeflerinden bahseden ve Rusya pazarını Türkiye’ye getiren ilk firma olduklarını söyleyen Ozon Global Türkiye Başkanı Hazal Maraş, “2023’teki asıl hedefimiz bayi sayımızı, iş kategorilerimizi ve Son 6 ayda ekstra yüzde 80 büyüme planlıyoruz.Hedefimiz bu ve başaracağız gibi görünüyor.Bunun dışında lojistik maliyetlerinin düşürülmesi, bayilere daha fazla erişilebilirlik diğer hedeflerimizden biriydi ve bunu başardık. bunları tamamladık.Hedefimiz hep büyümek.Türkiye’de daha çok para kazanmak ve bir satıcıya Rusya pazarını anlatmak,Rus pazarının ihtiyaçlarını karşılamak içinMüşteri davranışlarını öğrenmemiz gerekiyor.Bu pazar çok büyük ve biz değiliz. farkındayız.rus pazarını türkiyeye ilk getiren biziz bu çok büyük avantaj.ve ne kadar çabuk girerlerse girsinler aslında satıcılar ve ilk girenler her zaman avantajlı olacak.bu pazar hiç bitmeyecek ve dünyanın en büyük pazarlarından biridir. Türkiye’nin farkındalığını artırmak bizim için hem gurur hem de fırsat.”

“Çok kolay bir lojistik sistemimiz var”

Lojistik sürecinin nasıl işlediğini anlatan Maraş, “Bir satıcı Ozon Global sistemine girdiğinde ona çalıştığımız lojistik ortakları ve tekliflerini sunuyoruz. Satıcı istediği partneri seçiyor ve ardından satıcının süreci bitiyor. dünyanın en kolay lojistik sistemi.Aslında satıcı hiçbir şey yapmıyor her şeyi biz yapıyoruz.Bizim tek yaptığımız siparişi iade etmek.Sipariş geldiğinde satıcı belirlediğimiz 29 teslim noktamızdan birine işi gönderiyor. Ya da lojistik ekibimiz çalıştığı iş ortağına göre kapıdan teslim alır.Ardından iş farklı aşamalardan geçerek 5-10 iş günü içerisinde Rusya’ya teslim edilir. biz. Son aşamada ödemeler satıcımıza yapılırken oradan lojistik fiyatları kesiliyor ve aramızdaki operasyonla lojistik partnere iletiyoruz” dedi. Rusların Türk firmalarına duyduğu güvene değinen Maraş çok güçlü olduğunu ve her geçen gün arttığını söyledi. Türkiye pazarının oraya iş gönderdiğini anlayan birçok müşteri her zaman mutlu bir şekilde gelir. Bize ulaşmak isteyen herkese maksimum 1 hafta içerisinde cevap geliyor ve grubumuz arttıkça bu hep böyle olacak. Şeklinde konuştu. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu