Ekonomi

Rambus hisseleri 1. çeyrek kazanç ve gelirlerinin kaçırılması nedeniyle %2 düştü

SAN JOSE, Kaliforniya – Verileri daha hızlı ve daha güvenli hale getirmek için önde gelen bir çip ve IP sağlayıcısı olan Rambus Inc. (NASDAQ:RMBS), 31 Mart 2024’te sona eren ilk çeyreğe ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı ve rakamlar Wall Street beklentilerinin altında kaldı.

Şirket, 0,44 $’lık analist konsensüsünün altında kalan 0,30 $’lık bir düzeltilmiş EPS bildirdi. Gelir 117,9 milyon $ olarak raporlandı ve 132 milyon $’lık konsensüs tahminini de kaçırdı.

İlk çeyrek sonuçları analist beklentilerinden önemli bir sapmayı temsil ederken, hisse senedi fiyatı kazançların açıklanmasının ardından %2,4 düşerek olumsuz tepki verdi.

Yıldan yıla (YoY) performans karşılaştırıldığında, Rambus 2023’ün ilk çeyreğinde 63,8 milyon $ olan ürün gelirini 2024’ün aynı çeyreğinde 50,4 milyon $’a düşürdü. Bununla birlikte, toplam gelir, büyük ölçüde telif ücretlerinin 28,2 milyon dolardan 47,5 milyon dolara yükselmesi nedeniyle yıllık bazda 113,8 milyon dolardan 117,9 milyon dolara hafif bir artış gösterdi.

Rambus CEO’su Luc Seraphin çeyrek performansıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Güçlü uygulama ve veri merkezi ile yapay zekaya stratejik odaklanma sayesinde ilk çeyrekte sağlam sonuçlar elde ettik.” Şirketin yeni ürünlerin piyasaya sürülmesiyle pazar fırsatlarını genişlettiğini ve hissedarlara değer kazandırırken uzun vadeli kârlı büyümeyi sürdürme taahhüdünü vurguladı.

İleriye dönük olarak Rambus, 2024’ün ikinci çeyreği için 61 milyon ila 67 milyon dolar arasında olması beklenen lisans faturaları ve 52 milyon ila 58 milyon dolar arasında olması beklenen ürün gelirleri ile görünümünü sundu. Şirket ayrıca sözleşme ve diğer gelirlerin 17 milyon ila 23 milyon dolar aralığında olacağını tahmin ediyor. İşletme maliyet ve giderlerinin 95 milyon ila 91 milyon dolar arasında, GAAP dışı işletme maliyet ve giderlerinin ise 80 milyon ila 76 milyon dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Lisans faturalandırmaları ve ürün gelirleri için öngörülen orta nokta, önceki performansa yakın bir şekilde istikrarlı bir görünüme işaret etmektedir. Bununla birlikte, spesifik gelir beklentisi şirketin yaklaşan konferans görüşmesinde tartışılacaktır.

Rambus, 50.0 milyon dolarlık hızlandırılmış hisse geri alım programını tamamlayarak ve yapay zeka ve geleneksel sunucular için yeni bir DDR5 PMIC ailesini tanıtarak veri merkezi pazarındaki konumunu güçlendirerek stratejik girişimlerine odaklanmaya devam ediyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu