Haber

Putin: Ukrayna devleti ciddi bir darbe alabilir

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ordusunun başarısızlığının devam etmesi halinde Ukrayna devletinin “ciddi” bir darbe alabileceğini söyledi.

Putin, başkent Moskova’da belediye başkanlarıyla yaptığı toplantıda Rusya-Ukrayna Savaşı’na ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ukrayna ordusunun Rus askeri kuvvetlerine yönelik saldırısının “başarısız” olduğunu belirten Putin, “Saldırıları başarısız olmakla kalmadı, inisiyatif de Rus Silahlı Kuvvetlerinin elinde. Böyle devam ederse Ukrayna devleti büyük bir zarara uğrayabilir.” çok ciddi bir darbe.” söz konusu.

Putin, Rusya’nın Ukrayna’da edindiği topraklardan vazgeçmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Bunun mümkün olmadığını herkes anlıyor. Bunu Ukrayna yönetimi ve Batılı elitler de anlıyor. Batı’da konuşulan barış formülü” Ukrayna ise Ukrayna Devlet Başkanı’nın Rusya ile müzakereleri yasaklama kararıdır.” “Kararın devamı niteliğindedir. Bunlar müzakere sürecini engelleyen koşullardır.” dedi.

Savaşın ilk aylarında Rusya ile Ukrayna arasında görüşmeler yapıldığına dikkat çeken Putin, şöyle devam etti:

“Ukrayna tarafı müzakerelerden vazgeçti. Biz her konuda İstanbul’da anlaştık. Üstelik Ukrayna müzakere grubu başkanı da imzaladı. Elimizde bu belge var. Şimdi dönemin İngiltere Başbakanı Boris’i ikna ettiklerini açıkladılar.” Johnson anlaşmaları uygulamamalı. Aptal değiller mi? Rusya’dan sorunları barışçıl yollarla çözmeye ve Kiev’den asker çekmeye hazır olduğunun sinyalini istediler. Bir gün sonra askerleri geri çektik. Sonra tüm bu anlaşmaları çöpe attılar. Sorun 1,5 yıl önce çözülecekti. Bu onların (Ukraynalılar) “) ​​bağımsız olmadığını bir kez daha gösterdikleri anlamına geliyordu. Ukrayna’daki savaş 2022’de değil, NATO’nun kapılarının Ukrayna ve Gürcistan’a açılması kararının alındığı 2008’de başladı. Ukrayna tarafsız bir devlet olduğunun ilanıyla bağımsızlığını kazandı.”

Putin, Ukrayna’da “özel askeri operasyon”a devam ederek ülkesinin çıkarlarını koruyacaklarını söyledi.

Ukrayna ordusunun Rusya’nın Belgorod kentine saldırı düzenlediğine dikkat çeken Putin, “Bir şeyler yapabileceklerini göstermeye çalışıyorlar ve askeri sorunları çözmek yerine barbarca davranıyorlar. Silah seçmeden sivil yerleşim yerlerine saldırıyorlar. ” İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu