Ekonomi

Piyasalarda son durum: Dolar ve euro ne kadar oldu? (17 Ocak 2023)

TL’deki yatay seyir devam ederken bugün Hazine ihaleleri, küresel piyasalar ve veri gündemi izleniyor.

Bugün iç gündemde Aralık ayı konut satışları, kısa vadeli dış borç istatistikleri ve Hazine Bakanı Nureddin Nebati’nin konuşması var. Öte yandan Meclis’te sözleşmeler için kadrolar düzenlenecek ve partilerin grup toplantıları yapılacak.

Davos’ta dikkat çeken anket

Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda yürütülen anket, özel sektör ve kamu sektörlerinden baş ekonomistlerin üçte ikisinin bu yıl küresel bir durgunluk beklediğini ve %18’inin bu olasılığın “aşırı derecede yüksek” olduğunu düşündüğünü gösterdi.

Hazine dün 55 milyar TL’lik Ocak programının ilk iki ihalesinde 25 milyar TL borçlandı. Çoğunlukla 10 yıl vadeli gösterge tahvillerden borçlanmanın maliyeti %10,37 oldu. Hazine bugün 11 ay vadeli tahvil ve 2 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihraç edecek.

Hazine ayrıca, Türkiye’nin ilk prestijli yeşil tahvili için yatırımcı toplantılarına ay sonunda başlamayı ve ilk çeyrekte ihracını gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Merkez Bankası (TCMB) zorunlu karşılık oranlarını yıl sonuna kadar yurt dışından sağlanan 3 aydan uzun TL mevduat ve 6 aydan uzun yabancı para yükümlülükler için yeniden belirledi.

TCMB, geçtiğimiz yıl içerisinde yaptığı çok sayıda düzenleme ile döviz arz ve talebinde, tahvillerde, kredilerde ve mevduatın para biriminde belirleyici konuma gelmişti.

Bankalar 250 milyar TL civarında zorunlu karşılık tutarken bu stok 20 milyar TL azalacak. Ayrıca bankalar mevduatın üç aydan sonra çekilebilecek kısmı için sistemde daha az karşılık ayırabilecek. TCMB’nin bu hafta alacağı faiz kararı da piyasalarda izlenecek gelişmeler arasında yer alıyor.

Bankacılar öncü verilerden hesaplıyorlar ki TCMB rezervleri geçen hafta sadece 1 milyar dolar arttı.

İç ve dış politika izlenir

En geç Haziran ayında yapılacak seçimler öncesinde hükümetin ekonomik adımları, muhalefetin muhtemel cumhurbaşkanı adaylarının açıklamaları ve Türkiye’nin dış politikada attığı adımlar izleniyor.

Dolar ve euro ne kadar oldu?

Geçen yılın tamamında ağırlıklı olarak yılın ilk yarısında yüzde 29,6 değer kaybeden TL, bu sabah saat 08.34’te. 18.7890/18.7895 yatay ile. Euro/TL kuru yeni gün. 20.35seviyeleri başladı.

Döviz piyasasındaki arz ve talep TCMB’nin aldığı tedbirlerle belirlendiği için piyasada son aylarda sert hareketler görülmemektedir.

iskenderunajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu