Ekonomi

Nvidia sonuçları kur endişeleri nedeniyle piyasalara moral veremedi

Avrupa ve küresel piyasalarda bugünün ticaret havası, faiz oranlarının yatırımcıların umduğu kadar kısa sürede düşmeyebileceği yönündeki ısrarlı endişenin gölgesinde kaldı. Nvidia’nın (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)) güçlü kazançlarının ardından gelen ilk iyimserliğe rağmen, piyasanın geneli yüksek faiz oranlarının devam edeceği beklentisiyle boğuşurken yapay zeka sektörünün rallisi kısa sürdü.

Birleşik Krallık’ta Nisan ayı perakende satış rakamları ve Almanya’nın ayrıntılı GSYH verileri Avrupa ekonomik takviminin ön sıralarında yer alıyor ve yatırımcılar arasında temkinli bir duruşa yol açıyor. Bu riskten kaçınma eğilimi hisse senedi piyasasına da yansırken, STOXX 600 endeksi zayıf bir açılış yaptı ve Nisan ortasından bu yana en büyük haftalık kaybını yaşayarak %1’lik düşüşe yaklaştı.

Birleşik Krallık’ın mali durumu özellikle Başbakan Rishi Sunak’ın beklenmedik genel seçim çağrısının ardından gündemde. Buna ek olarak, İngiltere Merkez Bankası Nisan ayında beklenenden daha az düşüş gösteren İngiltere enflasyon oranlarıyla uğraşıyor.

Piyasa tahminleri bu yıl için faiz oranlarında 30 baz puanlık bir indirime işaret ediyor ve en olası senaryo İngiltere Merkez Bankası’nın Eylül toplantısında indirimlere başlaması, ancak her iki eylemin de seçimden sonra gerçekleşmesi nedeniyle Ağustos ayındaki bir hamle göz ardı edilmedi.

Yatırımcılar Avrupa Merkez Bankası’na (ECB) yönelik beklentilerini de değiştirerek 2024 yılında 58 baz puanlık faiz indirimi fiyatlıyor. Bu, önemli ücret verilerinin ardından hafta başında öngörülen 67 baz puandan bir düşüş. ECB faiz indirimi beklentilerini ücret verilerine bağlarken, 6 Haziran’da gerçekleşecek bir politika gevşemesinin sinyalini de vermiş oldu. Son ücret verilerinin politika kararlarını hemen değil, yılın ilerleyen dönemlerinde etkilemesi bekleniyor.

Federal Rezerv’e gelince, piyasa konsensüsü sadece Aralık ayında bir faiz indirimi beklentisine dönüştü ve son güçlü ekonomik verilerin ardından 36 baz puanlık bir gevşeme fiyatlandı. Bu, piyasa katılımcılarının yıl için 150 baz puana kadar gevşeme beklediği Ocak ayına göre önemli bir değişikliğe işaret ediyor.

Kurumsal haberlerde dikkatler, en büyük hissedarı Peter Hargreaves’in şirketi özelleştirmeyi düşünebileceği yönündeki haberlerin ardından Hargreaves Lansdown’a çevrildi.

Bugün piyasaların yönünü etkileyebilecek önemli ekonomik olaylar arasında Almanya’nın 1. Çeyrek GSYH’si, İngiltere’nin Nisan ayı perakende satış raporu ve İsveç’in Nisan ayı ÜFE’si yer alıyor.

Yatırımcılar, faiz oranı beklentilerine ve siyasi gelişmelere duyarlı bir piyasa ortamında gezinirken bu gelişmeleri yakından izleyecekler.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

salpazari-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu