Haber

Meksika’da orman yangınları nedeniyle olağanüstü hal ilan edildi

Meksika’nın Jalisco eyaletindeki Primavera Ormanı’nda çıkan yangın, eyaletin başkenti Guadalajara’nın metropol bölgesindeki 34 mahallede olağanüstü hal ilan edilmesine neden oldu.

Meksika’nın Jalisco eyaletindeki Primavera Ormanı’nda çarşamba günü başlayan yangın alevlerle devam ederken, yangının neden olduğu duman yakındaki Guadalajara kentine ulaşarak önemli ölçüde hava kirliliğine neden oldu. Jalisco Eyaleti Çevre ve Bölgesel Kalkınma Bakanlığı, yangının yol açtığı kirlilik nedeniyle Guadalajara metropol bölgesindeki 34 mahallede atmosferik acil durum ilan etti ve okullarda eğitim verildiğini duyurdu. Atmosferik acil durum ilanıyla birlikte bölgede ateş yakılması yasaklandı ve vatandaşlara açık hava aktivitelerinden uzak durmaları, konutlarının kapı ve pencerelerini kapalı tutmaları ve gerekmedikçe motorlu araç kullanmamaları tavsiye edildi.

Primavera Ormanı’ndaki yangınla ilgili çalışmaların 220 itfaiye ve 50 yangın söndürücü ile sürdürüldüğünü belirten yetkililer, alevlerin kontrol altına alındığını, şu anda söndürme ve soğutma çalışmalarının yapıldığını bildirdi. – MEKSİKA ŞEHRİ

hafikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu