Ekonomi

Küresel piyasalarda ‘teşvik’ beklentisi

Çin’de açıklanan zayıf enflasyon verilerinin faiz indirimi ve teşvik beklentilerini desteklemesi ve ABD’de S&P 500 endeksinin Perşembe günü kapanış prestijiyle Ekim baz seviyesinden yüzde 20 yükselerek boğa piyasasına girmesinin ardından MSCI, Asya Pasifik Endeksi haftalık kesintisiz ikinci yükselişine hazırlanıyor.

Japon Nikkei 225 yüzde 2’ye yakın değer kazandı ve iki günlük galibiyet serisine son verdi. ABD vadeli işlem endeksleri hafif düşüşte. Perşembe günü değer kazanan ABD tahvilleri, Cuma günü yüzde 0,61 düşen Bloomberg Dolar Endeksi’nin bu sabah 1,234’te sabit kalmasıyla bu sabah pek değişmedi.

JPMorgan’dan tahvil-özsermaye değerlendirmesi

JPMorgan Chase & Co. stratejistlere göre, ABD’de hisse senedi ve tahvil ortasında artan ayrışma, enflasyondaki oynaklığı fiyatlayan tahvil piyasası haklı çıkarsa hisse senetleri için yüzde 20’lik bir düşüş potansiyeline işaret ediyor.

Aralarında Nikolaos Panigirtzoglou ve Mika Inkinen’in de bulunduğu stratejistler, tahvil piyasaları, son üç ayda ılımlı bir düşüş olsa bile, sürekli artan makroekonomik belirsizliği fiyatlamaya devam ediyor.

Öte yandan stratejistlere göre hisse senedi piyasaları, S&P 500’ün de boğa piyasasına girmesiyle birlikte pozitif trendi fiyatlamış görünüyor. Enflasyon oynaklığının tahviller için de risk oluşturduğuna işaret eden stratejistler, “Tahvil piyasaları, 2021 başından bu yana enflasyon oynaklığında yaşanan artışa bakarsa, 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizleri yaklaşık 70 baz puan düşebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu