Haber

Kahvehane sahibini bıçaklayarak öldüren sanığa verilen ceza onandı

KAYSERİ’de kahvehane sahibi Süleyman Cingöz’ü (51) bıçaklayarak öldüren Ömer Alp Göker’e yerel mahkemenin ‘tahrik’ indirimi uygulayarak verdiği 18 yıl hapis cezası, Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandı.

Olay, 23 Mayıs 2022’de Kocasinan ilçesi Yıldızevler Mahallesi 326 Sokak’ta meydana geldi. Kahvehane sahibi Süleyman Cingöz ile müşterisi Ozan G. arasında tartışma çıktı. Tartışmanın ardından Ozan G., kuzeni Ömer Alp Göker’i aradı. Burada taraflar arasında çıkan tartışma bıçaklı kavgaya dönüştü. Ömer Alp Göker, aldığı bıçakla Süleyman Cingöz’ü ağır yaraladı. Cingöz’ün oğlu BC ve yeğeni Hacı Osman C. de ellerindeki sopalarla Ozan G. ve Ömer Alp Göker’e saldırdı. Süleyman Cingöz hayatını kaybederken, diğer 3 kişi de birbirlerinden şikayetçi oldu.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmada, olayın ardından tutuklanan müşteki sanık Ömer Alp Göker hakkında ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası istendi. Tutuklu sanıklar Ozan G., Hacı Osman C. ve BC hakkında ‘silahla kolay yaralama’ suçundan dava açıldı.

Davanın geçen yıl 15 Mart’ta görülen karar duruşmasında tutuklu sanık Ömer Alp Göker, merhum Cingöz’ün oğlu BC, Hacı Osman C. ve Cingöz’ün müşteki eşi, kızları, erkek ve kız kardeşleri hazır bulundu. Şikayetçi-sanık Ömer Alp Göker duruşmadaki ifadesinde, “Beş kişi bana saldırdı. Süleyman’ı öldürmeye niyetim yoktu. Onu ne tanıyordum ne de tanıyordum. Burası normal bir emeklinin oturacağı bir kahvehane değildi.” Gidin, çay içip gazete okuyun. Gece geç saatlere kadar açık olan bir kumarhaneydi.” “Kuzenim Ozan’ı almaya gittim. Bana küfretmeye, saldırmaya başladılar. Yarım saat içinde hayatım mahvoldu. Öldürmek gibi bir niyetim kesinlikle yoktu. Aniden oldu. Kendimi savunmak için yaptım.” söz konusu.

Mahkeme, sanık Ömer Alp Göker’i ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezasına çarptırdı. Daha sonra ‘provokasyon’ indirimi uygulayarak cezasını 18 yıla indirdi ve tutukluluğunun devamına karar verdi. Kurul, tutuksuz sanık Ozan G.’ye ‘yaralama’ ve ‘suç üstlenme’ suçundan 10 ay, tutuksuz sanık Hacı Osman C.’ye ‘yaralama’ suçundan 3 ay 22 gün, sanık BC’yi aynı suçtan 2 bin hapis cezasına çarptırdı. 240 TL para cezasına çarptırılmasına karar verildi.

İTİRAZ KARARI ONAYLANDI

Tarafların avukatları karara itiraz ederek belgeyi Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi’ne götürdü. Dosyanın geldiği 1. Ceza Dairesi, yaptığı incelemenin ardından davaya karar verdi. Yerel mahkeme 1’inci Ceza Dairesi kararında, usul ve esas bakımından kanuna aykırılık bulunmadığını, delil ve süreçlerde herhangi bir eksiklik bulunmadığını, değerlendirmenin yerinde olduğunu belirterek başvuruların esastan reddine karar verdi. kanıt şartları uygundu. Oybirliğiyle verilen kararın Yargıtay’a itiraz imkanı da sunularak verildiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu