Haber

İran Cumhurbaşkanı Ankara’da! Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması şöyle:

“3 Ocak’ta Kerman’da meydana gelen menfur terör saldırısını bir kez daha kınıyorum. Türkiye’nin terörle mücadelede İran’ın yanında olduğunu bir kez daha tekrarlıyorum.

Konsey toplantımız kapsamında aldığımız kararların bölgemizin istikrarı açısından önemli olduğuna inanıyoruz. İsrail’in özellikle Gazze ve işgal altındaki Filistin topraklarındaki saldırılarını tartıştık.

Bölgemizin güvenliğini ve istikrarını daha da tehdit edecek adımlardan kaçınmanın önemi konusunda mutabakata vardık.

“TERÖRLE MÜCADELE GÜÇLENDİRİLMELİ”

Ülkelerimizin ve bölgemizin güvenliğini amaçlayan PKK/PYD/YPG ve PJAK’a karşı iş birliğimizi daha da güçlendirmenin önemine değindik.​

Birçok konuda görüş alışverişinde bulunduk. 30 milyar dolarlık ticaret hedefi açısından ilerleme kaydettik. Bu kulvarda daha hızlı koşmamız gerektiğinin bilincindeyiz.

İran’ın terörle mücadeleye verdiği desteğin artarak devam etmesi gerektiğini bir kez daha vurguladık. 10 yeni anlaşma imzaladık.

Sevgili kardeşim Reisi ile Filistin, Suriye, Irak, Afganistan ve Güney Kafkasya’daki olayları tartıştık. Türkiye ve İran’ın merkezinde Filistin meselesi var.

BM’de düzenlenen toplantıya Dışişleri Bakanlarımız katıldı.Bakanlarımız Gazzeli kardeşlerimizin güvenliği ve refahının sağlanması için çalışmalarını sürdürdü. Türkiye olarak 26 bin tonu un olmak üzere toplam 30 bin tonun üzerinde insani yardım gönderdik.

İsrail’in Gazze’ye yönelik insanlık dışı saldırılarına son verilmesi, adil ve kalıcı bir barışın tesis edilmesi yönünde hızlı adımlar atılması gerektiğini görüştük.

Divan toplantımızın hayırlı olmasını diliyorum. Ziyaretlerinden dolayı başkanımıza ve heyetine teşekkür ediyorum.”

Türkiye ile İRAN ARASINDA 10 KRİTİK ANLAŞMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin huzurunda iki ülke arasında 10 anlaşma imzalandı.

Anlaşmalar arasında; Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanlığı Arasında Enerji Dairesi Başkanlığında İşbirliğine İlişkin Mutabakat ZaptıAynı zamanda ‘da yer almaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulunan İran Cumhurbaşkanı ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bir araya geldi.

Daha sonra iki ülke heyetlerinin katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Kurulu 8. Toplantısı’nın ardından çeşitli anlaşmaların imza töreni başladı.

Erdoğan ve Cumhurbaşkanının huzurunda ülkeler arasında 10 anlaşma imzalandı. İmzalanan anlaşmalar şöyle:

“- Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) ile İran Şebeke Yönetim Şirketi (IGMC) Arasında İşletme Sözleşmesi

– Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Serbest Ticaret, Sanayi ve Özel Ekonomik Bölgeler Yüksek Konseyi Arasında Serbest Bölgeler Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı

– Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür ve İslami Rehberlik Bakanlığı Arasında Medya Alanında İşbirliği ve İrtibat Konusunda Mutabakat Zaptı

– Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Yol ve Şehircilik Bakanlığı Arasında Demiryolu Taşımacılığına İlişkin Çerçeve Anlaşması

– Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile İran Bilim ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Arasında Bilimsel, Endüstriyel ve Teknolojik İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı

– Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Kültür ve İslami Rehberlik Bakanlığı Arasında 2025 Karşılıklı Kültür Yılı İşbirliği Niyet Beyanı

– Türkiye Cumhuriyeti Polis Akademisi ile İran İslam Cumhuriyeti Amin Polis Üniversitesi Arasında Mutabakat Zaptı

– Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ulusal Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Tanınması ve Değişimine İlişkin Mutabakat Zaptı

– Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Silahlı Uçuş Güvenlik Görevlilerinin Görevlendirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı

– Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile İran İslam Cumhuriyeti Petrol Bakanlığı Arasında Enerji Dairesi Başkanlığında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu