Ekonomi

IMF, BAE’nin 2024 yılında %4 GSYİH büyümesi öngörüyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) 2024 yılı için beklenen yaklaşık %4’lük genel reel GSYİH büyümesi ile güçlü bir ekonomik genişleme yolunda ilerlediğini açıkladı. Bu tahmin, Nisan ayında IMF’nin Bölgesel Ekonomik Görünüm raporunda yayınlanan %3,5’lik büyüme öngörüsünü aşıyor.

IMF’nin Pazartesi günü yayınladığı Madde IV görev sonu açıklamasına göre BAE’nin ekonomik yükselişi turizm, inşaat ve finansal hizmetler gibi güçlü iç sektörler tarafından destekleniyor.

Açıklamada, yabancı gayrimenkul talebinin etkisi, artan uluslararası bağlar ve BAE’nin güvenli bir liman olarak itibarının, iç likiditedeki artışın yanı sıra konut fiyatları ve kira seviyelerindeki hızlı artışa katkıda bulunan kilit faktörler olduğu vurgulandı.

IMF ayrıca ekonomik büyümenin, kısmen BAE’nin OPEC+ kota artışının ardından artan ham petrol üretimi nedeniyle hidrokarbon GSYİH büyümesindeki artıştan faydalanacağına dikkat çekti.

Dünyanın önde gelen petrol ihracatçılarından biri olarak kabul edilen BAE, petrole olan bağımlılığını azaltmak ve yabancı yatırım çekmek amacıyla ekonomisini çeşitlendirmek için aktif bir şekilde çalışıyor. IMF, petrol dışı GSYH’nin artık toplam GSYH katkısının %70’inden fazlasını oluşturduğunu kaydetti.

IMF raporunda ayrıca artan kamu ve özel yatırımların yanı sıra yenilenebilir enerji ve teknoloji gibi alanlardaki yapısal reformların büyümeyi mevcut beklentilerin ötesinde hızlandırma potansiyeline sahip olduğu belirtildi.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu