Haber

Hayır kurumlarına bağış yaparak barıştırıldı

İçişleri Bakanlığı’nın hayata geçirdiği yerleşimde vatandaşlar Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Tabiat Varlıklarını Koruma Vakfı (TEMA), Mehmetçik Vakfı, Türk Kızılayı gibi kuruluşlara bağışta bulunarak anlaşmaya vardı. “Ceza davalarında dostane çözüm” olarak Kayseri’de adalet.

Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan alınan bilgiye göre, mağdur ve zanlının uzlaşmayı kabul etmesiyle başlayan sürecin ikinci aşamasında görüşmelere başlandı.

Bakanlıkça belirlenen tarafsız ve bağımsız arabulucular tarafından yürütülen müzakerelerde taraflar, sözleşme konusu işlemi yeniden belirler. Tarafların memnuniyetini üst düzeye çıkaran uygulama sayesinde mağdurların hata nedeniyle uğradıkları kayıplar hızla telafi ediliyor.

Geçen yıl Kayseri’de arabulucuya yöneltilen 10 bin 514 dosyanın 4 bin 572’sinde, Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu’ndaki arabulucuların taleplerini, iyiliğin söz konusu olduğu talepleri karşılayarak, müşteki ve sanıklar hakim karşısına çıkmadan anlaşmaya vardı. ön plandadır.

Bu evraklardan 4.528 adedi olumsuz sonuçlanırken, 1414 dosyada süreç devam ediyor.

LÖSEV’e 10 bin TL bağışladı

“Basit yaralama”, “tehdit” ve “hakaret” hatalarından dolayı uzlaşma bürosuna giden belgeyi inceleyen heyet, müştekiler AA, FD ve SBA ile görüştü.

Mağdur olduklarını belirten müştekiler, zanlılar HT ve ET’nin LÖSEV veya TEMA gibi bir hayır kurumuna 30 bin lira ödemeleri halinde uzlaşmaya varabileceklerini ifade etti. 10 bin lira ödeyebileceklerini belirten zanlıların talebinin kabul edilmesinin ardından taraflar bu meblağı LÖSEV’e bağışlamak konusunda anlaştı.

Bir diğer soruşturmada müşteki Ö.A, “tehdit” ve “sesli, yazılı ve görüntülü mesajla hakaret” suçlarından belgeleri uzlaşma bürosuna gönderilen zanlı Ç.KC’den LÖSEV’e 5 bin lira bağışladı. ve makbuzun makbuzu. Kendi tarafına teslim olması karşılığında taviz vereceğini söyledi.

Bu talebi kabul eden zanlının parayı yatırmasının ardından taraflar anlaştı.

Şikayetçi ES ile şüpheli ST de “basit yaralama” ve “hakaret” belgesinde anlaştılar.

Mağdur, zanlının LÖSEV’e 4 bin lira bağışlaması karşılığında uzlaşmak istediğini belirtti. Zanlının asgari ücretle çalıştığı için bu tutarı ödeyemeyeceğini, 2 bin lira ödeyebileceğini söylemesi üzerine taraflar bu meblağ üzerinde anlaştı.

Mehmetçik Vakfı ve Okul Aile Birliği’ne bağış istediler.

“Hakaret” suçlamasıyla uzlaştırmacılığa giden olayda, müşteki E.E.’nin Mehmetçik Vakfı’na 3 bin lira, Bahçelievler Şehidi Duran Bayram İlkokulu Aile Derneği’nin hesabına 2 bin lira yatırmasına ilişkin kural, Valilik tarafından onandı. zanlı AK.

Şüphelinin parayı ilgili hesaplara yatırdığına dair dekontu göndermesinin ardından taraflar anlaştı.

“Basit yaralama” hatasıyla ilgili bir diğer olayda ise mağdur İ.Ö, Mehmetçik Vakfı’na 500 lira bağış karşılığında karşı tarafla anlaşma sağlayabileceğini ifade etti. Suçlu çocuk MT’nin yasal temsilcisi NET’in bu teklifi kabul etmesi ve ilgili hesaba 500 lira yatırmasının ardından uzlaşma sağlandı.

Öte yandan “tehdit”, “sesli, yazılı veya görüntülü mesajla hakaret” suçlamasıyla uzlaşmaya giden taraflar, yetim çocukların ihtiyaçları için kullanılmak üzere 20 bin lira tazminat karşılığında anlaştı. Bağış karşılığında 20 ağaç için anlaşma sağlandı.

“Suç malını satın almak veya kabul etmek” kabahatiyle ilgili soruşturmada taraflar, Türk Kızılayı’na 1000 lira bağışta bulunma konusunda anlaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu