Ekonomi

Güney Kore, Fukushima Nükleer Santrali’nde radyoaktif atık suyun önlenmesi için bütçe ayırdı

Güney Kore hükümeti, Japonya’nın Fukushima Nükleer Santrali’nden radyoaktif atık su boşaltmaya başlamasının ardından ülkede deniz eserlerinin tüketimini teşvik etmek için 60 milyon dolar daha ayırdı.

Yonhap’ın haberine göre Güney Kore Okyanus ve Balıkçılık Bakanlığı, Fukushima’dan salınan suya yönelik eleştirilerin ardından halkın deniz ürünleri tüketiminin azalmaması için mevcut yıllık bütçeyi artıracağını duyurdu.

Okyanuslar ve Balıkçılık Bakan Yardımcısı Park Sung-hoon, kabinenin 60 milyon dolarlık ek bütçeyi onayladığını, ek bütçenin halkı deniz ürünleri tüketmeye teşvik edecek kupon dağıtımı ve tanıtım etkinlikleri için kullanılacağını belirtti.

Park, mevcut 48 milyon doların üzerindeki 60 milyon dolarlık ek bütçenin, hükümetin balıkçılık sektörünü desteklemek için yaptığı en büyük hazine harcaması olduğunu kaydetti.

Japonya’da 2011 yılında yaşanan depremin ardından yaşanan tsunamide hasar gören Fukushima Dai-içi Nükleer Santrali’nden radyoaktif atık suyun okyanusa boşaltılmasına 24 Ağustos’ta başlandığı bildirildi.

Söz konusu kararın ardından Güney Kore ve Japonya, çevre ülkelerdeki deniz ürünlerinin güvenliğine ilişkin endişeler nedeniyle, kendi balıkçılık departmanlarının prestijini korumak ve halkın deniz ürünleri tüketimini teşvik etmek amacıyla önlemler alırken, Çin, tüm Japon balıklarının ithalatını durdurdu. deniz ürünleri.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu