Ekonomi

Eski ve yeni lisans sahiplerinin dikkatine! Ceza alabilirsiniz

Kimlik ve sürücü belgelerinde değişiklikler devam ediyor. Randevu işlemleri nüfus müdürlükleri aracılığıyla çok kısa sürede gerçekleştirilmekte olup, yeni kimlik ve ehliyetleriniz kargo yoluyla evinize teslim edilmektedir.

Hürriyet’in haberine göre kimliklerde herhangi bir değişiklik tarihi bulunmuyor. Ehliyetlerin son değişim tarihi 31 Aralık 2024 olarak belirlendi. Eski ehliyetlerin yenileriyle değiştirilmesine ise yalnızca 11 ay kaldı. 11 ay içerisinde sağlık raporu alınıp gerekli harçlar yatırıldıktan sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşlerinden randevu alınıyor ve kısa sürede yeni ehliyet belirtilen adrese kargolanıyor. Ehliyet değişikliği yapılacağı için iş göremezlik süresinin geçmesine ilişkin belgeler de verilir ve 1 ay içerisinde ehliyet ile değiştirilir. Yeni ehliyet teslim edildikten sonra kalıcı olmayan belgeler imha edilebilir.

YENİLENEN SÜRÜCÜ BELGESİNİN DE SÜRESİ BULUYOR

Yenilenen sürücü belgelerinin geçerlilik süresi 10 yıldır. Ancak bazı ehliyet sınıfları için bu süre 5 yıl olarak belirlenmiştir.

7500 Kg’a kadar C1 sınıfı kamyon ve çekiciler, 12000 Kg’a kadar C1E sınıfı kamyon ve çekiciler, C sınıfı Kamyon ve çekiciler, CE sınıfı Römorklu Kamyon ve Traktörler, D1 sınıfı Minibüs, D1E sınıfı Römorklu Minibüsler, D sınıfı Minibüs ve Otobüsler, 5 yıl süreyle DE sınıfı Römorklu Minibüs ve Otobüs, M sınıfı Motorlu Bisiklet, 11 KW’ı geçmeyen A1 sınıfı motosiklet, 35 KW’ı geçmeyen A2 sınıfı motosiklet, 35 KW’ı geçmeyen A sınıfı motosiklet, B1 sınıfı 4 tekerlekli motosiklet, sınıfı B Otomobil – Kamyonet, BE sınıfı Römorklu Araba – Kamyonet, F sınıfı Traktör, G sınıfı İş Makinaları 10 yıl süreyle yeni bir lisansla kullanılabilir.

NE KADARI SİZİN İÇİN İYİ?

Süresi dolan eski tip sürücü belgesiyle araç kullananlara Karayolları Trafik Kanunu’nun 39/3 maddesi uyarınca idari para cezası verilecek.

Ehliyetsiz araç kullanmak 12.978 TL, ehliyetine el konulan kişinin araç kullanması 12.978 TL, ehliyeti iptal edilen kişinin araç kullanması 12.978 TL, ehliyet sınıfı dışında araç kullanmak 6.440 TL, süresi geçmiş ehliyetle araç kullanmak 2.610 TL Yönetmelik ile sınırlandırılan süre ve limitlere uyulmaksızın farklı ülkelerin sürücü ehliyetleri. Araçla araç kullanmak 2.610 TL cezaya tabi olacak.

KAYNAK: ÖZGÜRLÜK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu