Haber

Erkan Baş’tan savaşa karşı mutabakat çağrısı: ‘Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz’

Türkiye Emekçi Partisi Genel Lideri Erkan Baş, hükümetin hudut ötesi operasyon bildirilerine ait “Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz” başlıklı bir açıklama yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 22 Kasım’da Artvin’de yaptığı açıklamada, Suriye’nin kuzeyine yönelik bir kara operasyonu için “En kısa müddette tankımızla, askerimizle birlikte hepsinin kökünü kazıyacağız” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan Kabine toplantısından sonra ise “Ülkemizin hudutlarını 30 kilometrelik muhafaza kalkanı altına alma kararlılığımız sürüyor. Vatan topraklarının ve insanlarımızın güvenliğini ilgilendiren adımları atarken kimseden müsaade almadığımız üzere kimseye de hesap vermeyiz” dedi.

‘ERDOĞAN’IN ARKASINA DİZİLİVERİYORLAR’

Erkan Baş bugün yaptığı yazılı açıklamada “Yine savaştan bahsediliyor. Tekrar fakir ailelerin sıvasız konutlarında büyüyen evlatlarımız, kardeşlerimiz ölüyor. “Erdoğan iktidarı kaybetmemek için gerekirse savaş çıkarabilir” diyenler, Erdoğan’ın ve onun savaş siyasetinin ardına diziliveriyor. Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz” dedi, 8 maddelik ‘Barış Mutabakatı’ önerdi.

Baş açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu tuzağa düşmemeliyiz. Neden evlatlarımızın öteki ülkelerde öldüğünü soracağız. Neden Türkiye’nin katliamlarla anılan bir ülke olmaktan kurtulamadığını, bundan kimlerin çıkar sağladığını, neden lüks makam araçlarıyla taziyeye gidilen konutların daima sıvasız olduğunu sorgulayacağız.

Bu ülkenin zenginliklerinin neden savaş için, AKP’nin diğer ülkelerdeki maceraları için harcandığını düşüneceğiz. İktidarların neden tahlili değil de savaşı tercih ettiğini öğrenmek isteyeceğiz.

Biz bu tuzağa düşmeyeceğiz.

Bu ülkenin vicdan sahibi, alın teriyle geçinen tüm beşerlerine bu sebeple bir BARIŞ MUTABAKATI öneriyorum.

Gelin, bu mutabakatta birleşelim. Gerekeni yapalım, kan siyasetini bu ülkenin ve bölgemizin yazgısı olmaktan çıkaralım.

BARIŞ MUTABAKATI

I. Silah, sıkıntıların tahlilini sağlamaz. Silahla tahlil arayan anlayışın tam karşısındayız.

II. Türkiye’deki yabancı asker varlığı ülkemiz ve bölgemiz için bir güvenlik problemidir. Türkiye’nin yabancı topraklardaki askeri varlığı bugün itibariyle ülkemiz ve bölgemiz için bir güvenlik sıkıntısıdır. AKP’nin TSK’yı bir seçim kampanyası aracı üzere kullanmasına karşı çıkıyoruz.

III. Türkiye’nin dış siyaseti, NATO yahut Rusya üzere yayılmacı anlayış sahibi güçler örnek alınmadan yine yapılandırılmalı ve barışçıl dış siyaset yaklaşımına dönülmelidir.

IV. Kürt sıkıntısının tahlili için muhatapların dahil olduğu bir diyalog sürecine muhtaçlık vardır. Ülkemiz, kendi sıkıntısını kendi başına çözebilecek bir irade, yetenek ve güce sahiptir.

V. Sığınmacılar ve göç kaynaklı tüm sıkıntıların tahlili ile Suriye’de istikrarsızlığın sona ermesi için Suriye ile görüşmeler başlamalıdır.

VI. Türk-Kürt-Arap halklarını birbirlerine düşmanlaştıran her türlü söylemi ve hareketi reddediyoruz. Ayrımcı aksiyon ve telaffuzları, terörist-hain üzere yaftalamaları kabul etmiyor, bu telaffuzlar üzerinden yürütülecek rastgele bir tartışmanın kesimi olmayacağımızı ilan ediyoruz.

VII. Sonlarımızın içinden yahut dışından düzenlenmiş her saldırıyı, her türlü hudut ötesi operasyonu, cihatçı örgütlere verilen açık/örtülü dayanağı ülkemize ve halkımıza karşı bir teşebbüs olarak görüyoruz.

Bu çeşit aksiyonlara, Meclis’te de sokakta da karşı duracağımızı duyuruyoruz.

VIII: Emperyalistlerin yüz yılı aşkın müddettir kışkırttığı bölgedeki paylaşım çabaları ve yayılmacı bölgesel aktörler nedeniyle kan gölüne dönen Ortadoğu’nun ve ülkemizin mukadderatını lakin daima birlikte ve daha güçlü bir sesle BARIŞ diyerek değiştirebiliriz.

AKP’nin tuzağına düşmeyelim. Ülkemizde eşitliği, özgürlüğü ve kardeşliği yaşatmak için Barış Mutabakatı’nda birleşelim.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu