Ekonomi

“Erdoğan ile görüşmenin tarihini ve yerini çarşamba günü netleştireceğiz”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg’un ardından Rusya-Afrika Tepesi’nde basın toplantısı düzenledi.

Afrika kıtasının Rusya’ya bakışını “son derece olumlu ve dostane” olarak nitelendiren Putin, Afrika ülkelerinin bağımsızlık mücadelesi sırasında Sovyetler Birliği’nin güçlenmesini hatırladığına işaret etti. Putin, bu ülkelerin Rusya ile ticari olarak çalışmak istediğini söyledi.

Türkiye’de kurulacak doğalgaz merkezi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi hakkında da detaylar verdi.

“Türkiye’deki doğal gaz merkezi elektronik ticaret platformu olacak”

Türkiye’de doğal gaz merkezi kurulmasının gündemde olduğunu belirten Putin, projenin ağırlıklı olarak doğal gazın depolanması değil, elektronik ticaret platformunun oluşturulması olduğunu vurguladı.

“Açıkça belirtmek isterim ki burası petrol ve petrol deposu değil, burası gaz deposu. Bunu hem biz hem de Türk dostlarımız biliyor. Elektronik ticaret platformu oluşturmaktan bahsediyoruz. Orada büyük miktarlarda gaz depolamayacağız. Böyle bir elektronik ticaret platformunu organize etmek için uygun bir yer. Çünkü Türkiye, Avrupa için bir geçiş ülkesi haline geldi” dedi.

Türkiye’nin transit ülke rolünü artırma eğiliminde olduğunun altını çizen Putin, doğalgaz ilişkisinin kesilmesi durumunda diğer ülkelerin enerji güvenliğini sağlamayı düşünmeye başlayacağını hatırlattı.

“Seçim sonrasına erteledik”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme planı hakkında da detay veren Rusya Devlet Başkanı Putin, daha önce ya Türkiye’ye giderek ya da Erdoğan’ın Rusya’ya gelmesiyle yüz yüze görüşme konusunda anlaştıklarını söyledi.

Putin, Erdoğan’ın kendisini seçimlerden önce davet ettiğini ancak kimsenin spekülasyon yapmaması için bu görüşmeyi seçimden önce yapmama kararı aldıklarını belirtti.

Seçim öncesi ziyaretin iç siyasi süreci etkileme girişimi olarak görülebileceğini belirten Putin, “Ne onun (Erdoğan) ne de benim buna ihtiyacımız var. Toplantımızı ertelemeye karar verdik. Ama ya biz (Rusya) ya da Türkiye, nerede buluşacağımız konusunda anlaşamadık. göreceğiz” dedi.

“Çarşamba günü telefonda görüşmek üzere anlaştık”

Erdoğan ile telefonda görüşmeyi planladıklarını anlatan Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Telefonda konuşmak istedik. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşme teklif etti ama bana uygun olmayan bir zaman teklif etti. Bugün önerdim, ona uygun olmadı. Yarın önerdim, yine müsait değil. Çarşamba günü konuşmak için anlaştık. Konuşup karar vereceğiz.”

Putin, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Anlaşması’ndan çekilme kararının lojistik, Rus gemilerinin limanlara girememesi, para transferi, sigorta ve diğer sorunlarla ilgili olduğunu sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu