Yaşam

Efsanevi Şile Bezi ile Sanatın Yedi Günü: Festival Zamanı!

Doğal güzellikleri, kültürel birikimi ve tarihi dokusuyla İstanbul’un yanı başındaki cennet Şile, 14-20 Ağustos tarihleri ​​arasında 34. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’ne ev sahipliği yapacak.

150 yıldır dokunup işlenen İstanbul’un ilk coğrafi işaretli eseri Şile Bezi’nin adını taşıyan Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’nde 7 gün boyunca farklı paneller, söyleşiler, konserler ve etkinlikler gerçekleştirilecek. bölgenin ekonomisini sağlamaktır.

“Şile Bezi”nin fiyatını ve kültürünü yaşatmak, el sanatlarını farklı ülke ve kültürlere tanıtmak ve değerini korumak misyonuyla düzenlenen festival, her yıl olduğu gibi yine ünlü sanatçıları ağırlamaya hazırlanıyor. Pek çok panel, söyleşi, atölye ve gösterinin yer alacağı festivalde; Emre Altuğ, Madrigal, Can Gox Adamlar, Murat Dalkılıç, Oğuzhan Koç, Ebru Yaşar sahne alırken, DJ performansları Şilelileri ve her gün Şile’ye gelen turistleri heyecanlandıracak.

Sanatçılar Şilililere 7 Gün Boyunca Müzik Şöleni Yapacak

Festival Korteji ve açılış töreninin yapılacağı 14 Ağustos Pazartesi günü Emre Altuğ konseri, 15 Ağustos Salı günü Şile Bezi Atölyesi Ritüelleri, Trio Konseri ve DJ performansı ile katılımcıları coşturacak. 16 Ağustos Çarşamba günü Şile Belediyesi Gençlik Orkestrası’nın, 17 Ağustos Perşembe günü Can Gox ve Adamlar’ın sahne alacağı Madrigal Konseri ise aynı gün 18 Ağustos Cuma günü sahne alacak. Kültürel Miras Ödülleri takdim edilecek, dokuma ustası Fırat Neziroğlu’nun canlı dokuma performansı ile sevilen sanatçı Murat Dalkılıç Şilelilerle buluşacak.

19 Ağustos Cumartesi günü Oğuzhan Koç popüler müziğiyle eğlenceyi doruklara çıkarırken, 20 Ağustos Pazar günü ise ünlü sanatçı Ebru Yaşar müziğiyle festivalin son gecesine damgasını vuracak.

Unutulmaz Bir Deneyim Sunmayı Hedefliyoruz

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, kendilerine hediye edilen ve bu yıl 34’üncüsü gerçekleştirilecek olan şenliği düzenlemekten büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Onun adına düzenlediğimiz festivale ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. 150 yıldır dokunan ve bölge ekonomisine katkı sağlayan bu eşsiz eser İstanbul’un ilk coğrafi işaretli ürünü olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Uluslararası Şile Bezi Kültür ve Sanat Festivali’nde 7 gün boyunca farklı etkinliklere ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Festivalimizde gerçekleştireceğimiz paneller, söyleşiler, konserler ve diğer etkinliklerle hem yerli hem de yabancı katılımcılara unutulmaz bir deneyim sunmayı hedefliyoruz.”

Bu festivalin sadece Şile Bezi’nin değerini ve kültürel mirasını anlatmakla kalmayıp, Şile’nin doğal güzelliklerini, tarihini ve kültürünü dünyaya tanıtmak için de değerli bir platform olduğunu vurgulayan Lider Ocaklı, “Şile’nin zenginliğini tüm dünyaya göstermek için” dedi. katılımcıların hem eğleneceği hem de öğreneceği bu etkinlikler. Ve gelecek nesillere aktarmak istiyoruz. Tüm katılımcı ve ziyaretçilerimizi festivalimizde görmekten mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim. Şile Bezi’nin değerini ve güzelliğini bir araya getiren bu özel etkinliği düzenleyen herkese teşekkür eder, festivalin başarılı geçmesini dilerim.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

baglarajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu