Sağlık

Dua etmenin insan vücudu için faydaları nelerdir? Duanın faziletleri ve fiziki faydaları

Hz. Muhammed (sav)’in gözümün nuru olarak nitelendirdiği namazı öğrenmek ve kılmak her Müslümanın görevidir. Şüphesiz Cenab-ı Hakk’ın her emrinde pek çok hikmet vardır.

Namaz kılarken yapılması emredilen her hareketin hem bedene hem de ruha manevi faydaları vardır. Ruha ve bedene dokunan duanın faydaları ve dua eden kişide meydana gelen bedensel değişiklikler için haberimizi okumaya devam edebilirsiniz…

DUA ETMENİN VÜCUDUMUZA FAYDALARI

  • Namazda yapılması gereken hareketler hafif olduğundan vücudu yormaz, günün farklı saatlerinde yapıldığından sistemli bir şekilde insanı zinde ve dinç tutar.

  • Dua ederken günde 80 defa başımızı secdeye koyarız, bu da beynimize daha fazla kan ulaşmasını sağlar. Beyin hücrelerinin sistemli çalışması ve artan kan akışı, dua edenlerde hafıza sorunlarını ortadan kaldırır.

  • Namaz esnasında gözler belirli sınırlar içerisinde eğilip düzleştiği için gözlerdeki düzen ve kan akışı makul bir sisteme kavuşturulur. Böylece göz içi tansiyonu önlenir ve göz florasındaki sıvının bölünmesi sürekli hızlandırılır.

  • Namaz kılarken yaptığımız hareketler mide asit sistemine, safra kesesinde birikintilerin oluşmamasına ve pankreastaki enzimlerin kolay salgılanmasına fayda sağladığı gibi kabızlığın önlenmesinde de oldukça etkilidir. Günün 5 keyifli saatinde yaptığımız bu hareketler böbrek ve idrar yollarını harekete geçirerek burada oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesini sağlar.

  • Günlük yaşamda hareket ettirilmeyen kas ve eklemleri canlandırarak romatizma ve artrit gibi eklem rahatsızlıklarının önüne geçer.

  • Namaza hazırlanırken aldığımız abdest hem ruhu hem de bedeni temizler. Abdest ve gusül, bedene temizlik, ruha ferahlık sağlar.

  • Secde yaparken aslında vücutta biriken elektriği bir nevi topraklama yoluyla dışarı atıyoruz. Mevcut statik negatif enerjiyi ortadan kaldırarak vücudun rahatlamasını sağlar.

  • Zaman günde 5 keyifli ana bölündüğü için uykunun sisteme girmesini sağlar ve daha rahat bir uyku geçirmemize yardımcı olur.

RUH İÇİN DUA ETMENİN FAYDALARI NELERDİR? FAZİLETLERİ NELERDİR?

Peygamber (s.a.v.) şöyle buyuruyor:

“İnsanlar ezan okumanın, namazda ilk safta bulunmanın ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi ve bunları yapmak için kura çekmek zorunda kalsalardı kura çekerlerdi. Camideki cemaate erken gelmenin ne kadar faziletli olduğunu bilselerdi birbirleriyle yarışırlardı. “Yatsı namazının ve sabah namazının faziletini bilselerdi, emekleyerek de olsa bu iki namaza gelirlerdi.”

-Namaz, kulun Allah’a (cc) teslim olması ve kulluk borcunun yerine getirilmesidir. Hz. Muhammed (sav) dua için “dinin direği ve gözümün ışıltısı” sözlerini kullanmıştır.

-Dua, kulu Allah’a yaklaştıran bir ibadettir.

-Namaz, Cenab-ı Hakk’ın bir emrini yerine getirme misyonu şuuruyla kılınırsa, Yüce Yaratıcı’nın emri kabul olur.

-Namaz müminin miracıdır. İnsanın Allah’a en yakın olduğu an “secde” anıdır. İnsan meditasyon yapabilir ve Yüce Yaradan’a ruhen ve gönülden bağlanabilir. İnsanın Allah sevgisini artırır.

-Namaz insana yalnız ve yalnız olmadığını hissettirir. Kişi dünyevi düşünceleriyle baş edebilecek manevi gücü bulur. Kişinin affını ve mağfiretini ifade edebileceği ortamı hazırlar.

-Yüce Allah, namazı kullarına ikram olarak sunmuştur. Kul, sadece farz namazlarla değil, sünnet namazlarıyla da her an Yaratıcısına dönebilir. Şükür duasıyla şükrünü ifade edebilir. Niyet ve temenni için dua ile Rabbinin kapısını tekrar çalabilir.

RAMAZAN AYINDA TERAVİH NAMAZININ SAĞLIĞA FAYDALARI

Kelime anlamı olarak rahatlamak, dinlenmek anlamına gelen tervîha kelimesinin çoğulu olan teravih, dini bir ifadedir. Müslümanların Ramazan ayında yatsı namazı ile vitir namazı arasında kıldıkları nafile bir namazdır.

Uzmanlara göre Ramazan ayında yatsı namazı ve ardından gelen teravih namazı, nabız ve tansiyonu düzenliyor, uyku bozukluklarını ortadan kaldırıyor.

Uyku bozuklukları için uykudan 2 saat önce egzersiz yapılmasının önerildiği bilinmektedir. Aynı şekilde Ramazan ayında kılınan teravih namazı da bu eğitimin yerini alır. Ramazan ayında edinilen bu hareket sistemi her gece yatsı namazı şeklinde devam ederse uyku bozukluklarında ve yemek sindiriminde karşı konulmaz bir kolaylık sağlar.

TERAVİH NAMAZININ FAZİLETLERİ

Ebu Hureyre (ra)’den rivayet edildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “Kim Ramazan ayının faziletine inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek teravih namazı kılarsa, onun geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhari, Îmân 37; Müslim, Müsâfirîn 173, 174.)

Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmaktadır: “Cenâb-ı Hak Ramazan orucunu farz kıldı, ben de teravih namazını sünnet kıldım.” (İbn Mâce, Salat, 173)

Hadis-i şerifte buyurulduğu gibi: “Kadın olsun, erkek olsun; Ramazan gecelerinden birinde kılınan teravih namazının her secdesine bin yedi yüz sevap yazılır. Onun için gökte bir saray inşa edilir; kırmızı yakuttan yapılmıştır, hatta her kapının kırmızı yakutla işlenmiş iki kanadı vardır…” (Gunyet’üt-Talibin)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu