Haber

Deprem bölgesinde 256 bin 605 kişiye psikososyal destek veriliyor

Türkiye tarihi felaketin yaralarını sarıyor.

Fiziksel yaralanmalara ek olarak, depremzedelerin zihinsel durumları da kritiktir.

Bu kapsamda depremzedelere psikososyal destek sağlanmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre Yanık, depremlerin ardından sahada ilk günden bu yana vatandaşların yanında olan psikososyal destek gruplarının çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmetlerinin sunulmasında Bakanlığın ana analiz ortağı olduğunu belirten Yanık, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) ve Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği kapsamında afet ve acil durumlarda psikososyal destek hizmetlerinin yürütüldüğünü kaydetti. Bakanlık ile uyum içinde.

Burns, çalışmaların TAMP’ta tamamlayıcı analiz ortağı paydaş kurum ve kuruluşlar tarafından uyum ve işbirliği içinde yürütüldüğünü belirtti.

256 bin 605 vatandaşa psikososyal destek veriliyor

Yanık, psikososyal temelin Bakanlığın psikoloji, sosyal hizmet, psikolojik danışmanlık ve çocuk gelişimi alanlarındaki uzman kadrosu tarafından verildiğini belirterek, şöyle konuştu: “Şu ana kadar depremden etkilenen illerimizde 3.234 personelimiz ile 256.605 vatandaşımıza psikososyal destek sağladık. Psikososyal destek ekiplerimiz, afetin başladığı andan itibaren vatandaşlarımızın yaşadığı travmanın etkilerini en aza indirmek için sahada çalışmalarını sürdürüyor. .”ifadeleri kullandı.

Bakan Yanık, psikososyal destek alanında ulusal düzeyde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içinde olduklarını belirterek, psikososyal destek alanında işbirliği yapmak isteyen ulusal düzeyde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının başvurularının, dilekçe ile birlikte başvuru formu ve görevlendirilecek grup listesi doldurularak Bakanlık Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne sunulur. [email protected] ​​mail adresine gönderilmesi gerektiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu