Haber

Deniz Kayadelen, Manş Denizi’ni 15 saatte geçerek tarih yazdı

Dünyanın en sağlam pistlerinde; Türkiye’yi buzlu sularda başarıyla temsil eden yüzücü Deniz Kayadelen, en büyük hayali olan İngiltere ile Fransa arasındaki Manş Denizi’ni 15 saat 8 dakikada yüzerek bir kez daha tarihe geçti. Kayadelen aynı zamanda Manş Denizi’ni geçen 5. Türk kadını oldu.

Deniz Kayadelen en büyük hayallerinden biri olan Manş Denizi’ni geçmek için dün gece yarısı İngiltere’nin Dover kentindeki Samphire Hoe kıyılarından yüzmeye başladı. 16 derecelik deniz suyunda aralıksız yüzen Kayadelen, 15 saat 8 dakika sonra Fransa’daki Strouanne sahiline ulaştı. Dalgalara karşı direnerek yaklaşık 57 kilometre yüzen başarılı yüzücü, Manş Denizi’ni geçen bayanlarda 5. Türk ve 17. yüzücü oldu.

Manş Denizi’nin soğuk ve dalgalı sularında yaşanan tarihi başarıda Kayadelen’e aynı etabı geçen antrenörü Kamil Resa Alsaran ve yüzücü Emre Deliveli eşlik etti. Deniz Kayadelen, 15 saatlik maratonda çok zor zamanlar geçirdiğini, hatta aradan ayrılmayı düşündüğünü söyledi. Kayadelen, “Yüzüşümün 3. saatinde elim ayağım uyuştu, 4. saatinde enerjim bitti, 10. saatinde bırakmayı bile düşündüm. Antrenörüme gerçekten karayı görüp göremeyeceğimi sordum. yılmadım ve durmadan yüzerek hedefe kilitlendim.acıya rağmen devam ettim ve türk bayrağını fransa kıyılarında gururla dalgalandırdım.çok mutluyum.herkesin hayallerini gerçekleştirmesini dilerim.ötesinde mucizeler yaratmaya devam onların sınırları.”

“Deniz 3 yıldır bu geçiş için hazırlanıyor. Manş Denizi’ni 2 kez geçmiş biri olarak bu süreçte tüm deneyimlerimi kendisiyle paylaştım. Deniz çok hırslı ve azimli bir sporcu. Manş Denizi’nin soğuk sularına alışmak için soğuk kamplar yaptık. Hatta buz yarışlarında ülkemizi başarıyla temsil etti. Hatta dünya şampiyonu oldular.” Türk bayrağını yerel halkın önünde açtılar, doğal olarak gözümüzden yaşlar gelirdi. Korkunç hava kurallarında yapılan uzun mesafeli geçişlerde birçok aksilik yaşanıyor. Kalçası, beli, boğazı ve omuzları ağrıyordu, ilaçlarla idare etti. Hiçbir olumsuzluk onu hedeflerinden caydıramaz.”

– İstanbulhaber-senpazar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu