Haber

Çin, ABD’nin Tayvan’a askeri desteğine karşı çıkıyor

Çin Savunma Bakanlığı, Tayvan’a yapılacak 345 milyon dolarlık askeri desteğe “kesinlikle karşı çıktıklarını” açıkladı.

China Global Television Network’ün (CGTN) haberine göre Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tan Kefei, Tayvan sorununun Çin’in “içişleri” olduğunu belirterek, bu konunun ABD-Çin’de “aşılmaması gereken bir kırmızı çizgi” olduğunun altını çizdi. bağlar.

ABD’nin Tayvan’daki “ayrılıkçı güçleri ve provokatif davranışları” desteklediğini vurgulayan Tan, ülkesinin ABD’nin Tayvan’a askeri üs kurmasına “şiddetle” karşı olduğuna işaret etti.

Tan, “Tarihin çarkları Çin’in yeniden birleşmesi için doğru dönüyor ve hiçbir kişi ya da güç bunu durduramaz” dedi. ifadelerini kullandı.

Tayvan’a ABD askeri yardımı

ABD Başkanı Joe Biden, 29 Temmuz’da ABD ordusunun Tayvan’a kendi envanterinden askeri eğitim ve öğretim ile savunma malzemelerini kapsayan 345 milyon dolarlık askeri yardım sağlayacağını duyurdu.

Tayvan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Tümgeneral Sun Li-Fang, 29 Temmuz’da ABD’ye böyle bir yardım için teşekkür etti ve “Açıklanan yardım paketi Tayvan’ın kendini savunma yeteneklerini de destekleyecek” dedi. açıklama yapmıştı.

Çin’in Tayvan İşleri Ofisi sözcüsü Chen Binhua, 30 Temmuz’da Tayvan’a verilen 345 milyon dolarlık askeri desteğin “Pekin’in ada ile birleşme iradesini” kıramayacağını duyurdu.

sirvan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu