Haber

Çanakkale’den Cumhuriyetin 100. Yılı Müzesi’ne Büyük İlgi

Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın tarafından 9 Ocak’ta ilçeye açılan “Çanakkale’den Cumhuriyet’e 100. Yıl Müzesi”ne ziyaretçi akını yaşandı.

Özellikle gençlere Çanakkale ruhunu aşılamak amacıyla Başkan Yalçın tarafından kurulan ve geçen hafta görkemli bir törenle açılışı yapılan müze, 1 haftada 2 bin 294 kişi tarafından ziyaret edildi. Öğrencilerin yirmi kişilik gruplar halinde ziyaret ettiği müzede tamamı gerçek 6.400 obje yer alıyor.

Tarihi Ali Saip Paşa Caddesi girişinde eski bir taş konak içerisine inşa edilen müzede toplam 5 bölüm bulunuyor. Ziyaretçileri Çanakkale Savaşı’nın içine çeken binada 2 kütüphane, 2 stant salonu ve 1 seminer salonu bulunuyor. Müzede Çanakkale Savaşı, Milli Mücadele ve Cumhuriyetin ilk yıllarına ilişkin özel eserler yer alıyor.

Okulların yirmi kişilik gruplar halinde randevulu ve rehber eşliğinde ziyaret edildiği müze, pazartesi hariç haftanın 6 günü 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, gösterilen ilgiden çok memnun olduklarını belirterek, “Gençlerimiz arasında Çanakkale ruhunu yaşatmak amacıyla kurduğumuz müze, hemşerilerimiz tarafından akın etti. Özellikle gençlerimiz. Bu bizi gerçekten çok mutlu etti ve doğru bir iş yaptığımızı gösterdi.” “O koydu” dedi. – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu