İş

Bakan Işıkhan: ‘Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ küresel gıda tedarik zincirlerinde aksamaların önüne geçti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Geçtiğimiz Temmuz ayında Türkiye’nin öncülüğünde imzalanan ‘Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ sayesinde küresel gıda tedarik zincirlerindeki kesintilerin önüne geçildi.

Bakan Işıkhan, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) Cenevre’de düzenlediği 111’inci Uluslararası Çalışma Konferansı Genel Kurulu’nda internet üzerinden konuşma yaptı.

ILO Genel Direktörü Gilbert F. Hungbo. ILO’nun “Güçlendirme” başlıklı raporu için kendisine teşekkür etti.

Işıkhan, Türkiye’nin ILO’nun önerdiği “Sosyal Adalet için Küresel Koalisyon” girişimine büyük önem verdiğine vurgu yaparak, Kovid-19 salgını ve iklim krizi gibi yeni zorlukların yanı sıra çalışma hayatındaki küresel sorunların yarattığı zorlukların aşıldığını vurguladı. , bu eşsiz üçlü yapı içinde incelenebilir. inandıklarını söyledi.

Global Humanitarian Aid Reports’a göre Türkiye’nin 2015 yılından bu yana “dünyanın en cömert ülkesi” konumunda olduğunu hatırlatan Işıkhan, şöyle devam etti:

“Rusya-Ukrayna savaşındaki insani sonuçların hafifletilmesi ve bölgede kalıcı ve adil bir barışın tesis edilmesi için ilk günden bu yana yoğun çaba sarf ediyoruz. Geçtiğimiz Temmuz ayında imzalanan ‘Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’ sayesinde. Türkiye’nin liderliğinde, küresel gıda tedarik zincirlerinin içindeyiz.Ülkemiz aynı zamanda 3,5 milyonu Suriyeli olmak üzere 4 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yaparak dünyada en fazla sığınmacıya sahip ülke konumundadır. ILO’nun ‘Sosyal Adalet için Küresel Koalisyon’ girişimine de değer veriyoruz.”

“Türkiye son yıllarda çocuk işçiliğiyle mücadelede önemli ilerleme kaydetti”

Vedat Işıkhan, Türkiye’nin sosyal devlet kimliğiyle ekonomisi büyüdükçe ortaya çıkan katma maliyeti çalışanlarına adil bir şekilde dağıtmaya özen gösterdiğini belirterek, bu anlayışla gelir vergisini kaldırdıklarını hatırlattı. tüm ücretlilerin gelirlerinin taban fiyata eşit kısmı.

Ocak ayında ülke tarihinin en yüksek fiyat artışını yaptıklarını hatırlatan Işıkhan, Türkiye’nin büyümesi için verdikleri emeğin karşılığında sosyal yardımdan tarihin en yüksek payını toplu sözleşme ile işçilere verdiklerini de ifade etti.

Işıkhan, son 20 yılda sosyal güvenlik kapsamını yüzde 70’ten yüzde 99,3’e çıkardıklarının altını çizerek, tüm bu uygulamaların emeği koruma ve geliştirme çabalarının somut göstergesi olduğunu vurguladı.

Bakan Işıkhan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü. 182 Sayılı ILO Sözleşmesi’nin tüm üye ülkeler tarafından onaylanmasını bu yönde atılmış değerli bir adım olarak görüyoruz. Türkiye de son yıllarda çocuk işçiliği ile mücadele çabalarında değerli ilerlemeler kaydetti. Bu bağlamda Türkiye, deneyimlerini paylaşmak için çocuk işçiliği konusundaki çabalarını paylaşacaktır.ABD’nin ‘rehber ülke’ olarak Alliance 8.7’ye katılma sürecinde olduğunu bildirmekten memnuniyet duyuyorum.”

“Türkiye’nin Filistin halkının yanında olmaya devam edeceğini tekrar vurgulamak isterim”

Genel Müdür’ün “İşgal Altındaki Arap Topraklarında İşçilerin Durumu” başlıklı raporunu memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Işıkhan, “Filistin topraklarında süregelen işgal, sürmekte olan çatışma ve gerginliğin uluslararası hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz. , barışa hizmet etmeyecektir. Türkiye, Filistin halkının haklı ve meşru davasında yanında olacaktır. Devam edeceğini bu vesileyle tekrar vurgulamak isterim.” dedi.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli meydana gelen depremlerin ardından sağlanan uluslararası desteğe de teşekkürlerini ileten Işıkhan, 111. Uluslararası Çalışma Konferansı sonuçlarının herkes için hayırlı olmasını diledi.

Bakan Işıkhan’ın konuşmasında, Türkiye’nin BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Büyükelçi İtimat Begeç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Dışişleri Genel Müdürü Oğuz Tuncay ve bakanlık yetkilileri de salonda hazır bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu