Haber

Avcılar Belediyesi’nde yolsuzluk iddiası: 19 sanık hakim karşısına çıktı

Aralarında FETÖ imamı olduğu iddia edilen Erkan Karaarslan’ın da bulunduğu 19 kişi, AVCILAR Belediyesi’nin 2015 ortasında ve 2016’da yaptığı ihalelere hile karıştırdıkları iddiasıyla hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti, sanığın tahliyesine karar verdi. adlı 8 sanık adli kontrol tedbiri uygulanarak tutuklandı.

Küçükçekmece 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya bazı tutuklu sanıklar tutuldukları cezaevinden getirilirken, bazı tutuklu sanıklar da SEGBİS ile duruşmaya katıldı. Duruşmada tutuklu sanıklar, tarafların avukatları ve sanık yakınları hazır bulundu.

“AVCILAR BELEDİYESİ’NDEN BİR FERAGAT TOPLAMADIK”

FETÖ’nün imamı olduğu iddia edilen tutuklu zanlı Erkan Karaarslan, duruşmada yaptığı savunmada, “İddianame konusu ihale için sunulan kurallar şirketler için değil, ihaleye çıkacak kişiler için aranan şartlardır. Binlerce örneği olan konunun örneği yokmuş gibi iddianamede yazılmıştı.Yapılan sözleşmenin uydurma olduğu tezi var.Ancak bu konuda daha önce verilmiş bir mahkeme kararı var.Buna göre, belgelerin uydurma olduğuna dair hiçbir delil bulunmadığına karar verilmiş olup, belgede bu konuya ilişkin tüm sanıklar beraat etmiştir.54 Bin TL’den para toplamadık.54 Bin TL’nin alınmasında sıkıntı var. belediye de ihale ile ilgili herhangi bir ödeme yapılmadığını söyledi.böyle bir şey yok.alınan rakamlar da yapılan maliyetlerin çok altında ama ödeme yok.ödeme yapıldıysa kim yaptı.m hakkında konuşmak İddianamede ödeme olmayınca dava açıldı. Hatasız değil” dedi.

“ŞEHİRLERİN GELİŞİMİNE KATKI SAĞLADIK” İhaleye pazarlık yöntemiyle katılmak isteyen firmaların engellenemeyeceğini söyleyen Davalı Karaarslan, “Bunlar gerçekte olmayan ve olması da mümkün olmayan konular. hiç bir kamu görevlisini tanımıyorum.hiçbiriyle ihale öncesi ve sonrası görüşmem olmadı.Kişiler benim akrabalarım.Bu akrabalar arasında baldızım baldızım vardı.şirket yok her iki ihaleye de ikinci kez giren.İhalede Mücahit Doğan’ın maliyete yakın teklif verdiğini inceleme aşamasında öğrendim.Bu tür ihaleler olduğunda sistem sizi bilgilendiriyor.Kuralları uygun olana teklif verdik. .Kurduğum bir teşkilat yoktur.Benim ve çalışanlarımın uzmanlık alanı mali gelir ve iş hukuku gibi konulardadır.Siyasi parti gözetmeksizin her partinin belediyesi ile fiilen çalıştık.Belediye ile çalıştık. tüm siyasi partilerin. Şehirlerin gelişmesine katkıda bulunduk. suçlamalarınızın hiçbirini kabul etmiyorum. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

“YAKLAŞIK MASRAF TEKLİFİ İHALE KARŞISINDA YAPILAN BİR TEKLİF DEĞİLDİR” Tutuklu sanık Mücahit Doğan, savunmasında, “İddianamede 2. perdede belirtilen ihale öncesi olaylarda yetkiliydim. tek belge İddianamede belirtilen 3 ihaleye de katılmadım İhaleye yaklaşım Maliyete verilen tekliften dolayı buradayım Yaklaşık maliyet teklifi ihaleye aykırı bir teklif değildir kesin değildi yaklaşık maliyet teklifinden sonra ihaleye çıkılıp çıkılmayacağı İhaleye fesat karıştırmak dışında diğer suçlamalar başka suçlarla alakalı Burada ben mağdurum İhalede uydurma belge yok İhaleden önce teklif veren firmalar ihale kendileriyle ilgili olduğunu kabul etti.Örgüt üyeliği suçlamasına gelince, böyle bir örgüt yok.İhale yoksa ihalede hile yok.Tanıklar benim durumumla ilgili ifade vermediler. İddianamede yanlış tanındım. Aleme girmediğim için müteahhit olmam söz konusu değil. 2015 yılında sadece Avcılar Belediyesi’ne eğitim verdim. Eğitimlerime Erkan Karaaslan katıldı. Böylece tanıştık” dedi.

Suçun işlendiği tarihte Avcılar Belediyesi Özel Kalem Müdürü olarak görev yapan Burçin Baykal, suçlamaları kabul etmeyerek, “Suçlama sırasında belediye başkan yardımcısı olarak çalışıyordum. Somut bir bulgu yok. .Sanıklardan belediye çalışanlarını tanıyorum.Erkan Karaarslan ile doğrudan veya dolaylı hiçbir tanışıklığım yoktur.2014 yılında Handan Hanım göreve geldiğinde göreve başladım.Avcılar’da bir hastanenin başhekim yardımcısıydı.tanıştık. Handan Hanım “Zamanla bana güvendi. Beni asistanı, danışmanı olarak işe aldı. Doğrudan istisnai kamu hizmetinden atandım ve 2014’ten 2018’e kadar genelkurmay başkanı olarak görev yaptım.”

AYRINTILI YETKİ TAHLİYE EDİLMİŞTİR Mahkeme, tutuklu sanıklar Burçin Baykal ve Mücahit Doğan ile diğer 5 sanığın farklı isimlerle denetim tedbiri uygulanarak tahliyesine karar verdi. Tutuklu sanık Erkan Karaaslan, evden çıkmama ve yurt dışına çıkma yasağı gibi adli kontrol tedbirleri uygulanarak serbest bırakıldı. Duruşma eksikliklerin giderilmesi için ertelendi. Davada tutuklu sanık yok. Avcılar Belediye eski Başkanı Handan Toprak’ın davası izne tabi olduğundan soruşturma bu belge dışında devam ediyor.

İNŞAATTAN Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, zanlılar Burçin Baykal, Barış Keleş, Bayram Yılmaz, Eyüp Kara, Gökçe Sezer, İsa Alp, Kemal Gönülcan, Nurcan Kaya, Ramazan Kaya, Rasul Çetin, Sefer Gürsoy, Avcılar’da Umut Kaya ve Uğur Çetin bulundu. Belediyede kamu görevlisi olarak çalıştıkları belirtiliyor. Adı geçen zanlıların ihale sürecinde kusurlu kuruluşla birlikte hareket ettikleri, hizmet alımı işinin şartnameye uygun yapılıp yapılmadığı veya usulüne uygun yapılıp yapılmadığı kontrol edilmeden ellerine geçen bu formda müşteki idarelerin zararına sebep oldukları açıklandı. olumsuzluk. Şüpheliler Erkan Karaarslan, Çiğdem Ulu, Muharrem Ulu, Mücahit Doğan, Ümit Erkan ve Ebubekir Deligöz müteahhit firma yetkilisi oldukları diğer zanlıların eylemlerinin azmettiricisi olarak ihalelere katılmış ve dolayısıyla ihale sürecinde haksız yere maddi çıkar sağlayıp, kamuya zarar verdiler. verildi. İddianamede Erkan Karaarslan hakkında, kurduğu örgüt kapsamındaki iki eylemden ‘İhaleyi karıştırmaya azmettirme’, ‘Eylemin ifasını karıştırmaya azmettirme’, ‘Resmi belgede sahtecilik’ suçlarından yargılandı. zincirleme belgeler’ ve ‘zincirleme özel belgelerde sahtecilik’ olmak üzere toplam 22 yıl 38 yıldır. 6 aya kadar hapis cezası istedi. Diğer sanıklar ise “suç örgütüne üye olmak”, “ihaleyi güvence altına almak”, “bir eylemin yapılmasını sağlamak”, “resmi belgede sahtecilik” suçlarından 10 yıldan 26 yıl 3 aya kadar hapis cezasına çarptırıldı. zincirleme belge” ve “zincirleme biçimde özel bir belgede sahtecilik”. ceza aranır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu