Haber

Adalet Bakanı: Deprem soruşturmaları kapsamında halen 267 tutuklu var

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Binaların inşaatında kusur bulunanlarla ilgili tespitler yapıldı. 2 bin 825 kişi hakkında işlem yapıldı. Halen deprem soruşturması kapsamında 267 tutuklu var.”

Tunç, Besni Adalet Sarayı Temel Atma Töreni’nde yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin şiddeti ve yıkımıyla dünya tarihine geçtiğini ve dünya tarihinin en büyük acılarından birine neden olduğunu söyledi.

Depremde yıkılan binaların yerine yeni binaların yapıldığını anlatan Tunç, bu binaların hızlı imalat sürecinin devam ettiğini belirtti.

Yıkılan şehirler yeniden inşa edilene kadar mücadele edeceklerini anlatan Tunç, şöyle konuştu:

“Depremin ardından Bakanlık olarak 7/24 7/24 kriz merkezi oluşturduk. Çünkü deprem sonrasında yıkılan binalar ve ölümlerle ilgili hukuki süreçlerle karşılaşacağımız açıktı. Dolayısıyla Adalet Bakanlığı olarak bu gerekliydi. Bu anlamda diğer illerimizden koordinatör başsavcıları deprem bölgesindeki il ve ilçelerimize hızla görevlendirdik. ‘Kardeş Adliye’ projesi kapsamında diğer illerimizden adliye çalışanları, hakim ve savcıları hızla görevlendirdik. Bu kapsamda Adıyaman ve 11 ilde diğer illerden 974 hakim ve savcıyı görevlendirdik. 984 uzman görevlendirdik. Bu uzmanlar yıkılan binalarda, hasarlı binalarda tespitler yaptı, bunu yaptılar, delil topladılar, karot örnekleri aldılar ve Binalardan alınan demir örnekleri Tüm bu deliller, çünkü enkazın kaldırılmadan önce tespit edilmesi ve bu delillerin bina bina korunması gerekiyordu. Dolayısıyla bu yıkılan binalarla ilgili ileride açılacak davalarda, karar verirken dikkate alınması nedeniyle bu deliller özellikle değerlidir. “Buna göre verilecektir.”

Depremde 15 adalet binasının kullanılamaz hale geldiğini belirten Tunç, 11 cezaevinde ağır hasar oluştuğunu, 12 bin mahkûmun başka illere nakledildiğini belirtti.

Deprem araştırmalarına değinen Tunç, şunları söyledi:

“Binaların inşaatında kusur bulunanlar tespit edildi. 2 bin 825 kişi hakkında işlem yapıldı. Deprem soruşturması kapsamında halen 267 tutuklu var. 812 belge bilirkişinin elinde. Bilirkişi raporu var” 1783 belge geldi bilirkişide. Rapor bekleniyor. 1007 kişiye gönderilecek belgemiz var. Bunların eksikleri tamamlanınca bilirkişiye gönderilecek. Gitmesi gereken belgelerimiz var. Şu anda 369 vaka var. Ceza davası olarak açıldı. 275 iddianame kabul aşamasında ve biz bu süreçleri yakından takip ediyoruz. Normal bir deprem bölgesinde cezai soruşturmaların yanı sıra idari davalarla da karşı karşıya kalırdık. Şu ana kadar 54 bin 436 dava görüldü. 11 ilimizde açılan davaların 42 bin 359’u hasar tespit ve yıkım kararlarıyla ilgili, 24 bin 354’ü karara bağlandı, 4 bin 496’sının kabul edildiğini görüyoruz. Yani 4 bin 496’nın yıkılmaması gerekirken, açılan dava sonucunda “yıkım raporu var ama yıkılmaması gerekiyor.” Bu kararlar sonucunda bu binalar yıkılmaktan kurtuldu. Yani binalar sağlam çıktı. Tabii ki keşif kararları var. Şu ana kadar 20 bin 377 arama kararımız var. 17 bin 814 keşif yapıldı. 15 bin 164 adet rapor sunuldu. Bunlar yakında karara bağlanacak belgelerdir.”

Yargı sürecini hızlandırmak için Meclis’te yasa değişikliği yapıldığını hatırlatan Tunç, 750 gün sürecek yargılamanın 170 güne indirildiğini söyledi.

Tunç, deprem bölgesinde yargının artan iş yükünü karşılamak için gerekli tedbirleri aldıklarını, yeni mahkemeler kurduklarını, ilave hakim ve savcılar atadıklarını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu