Ekonomi

ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi Ağustos’ta Beklentileri Aştı

ABD’de Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Ağustos ayında aylık bazda yüzde 0,6 ile beklenti dahilinde, yıllık bazda ise piyasa beklentilerinin üzerinde yüzde 3,7 arttı.

ABD Çalışma Bakanlığı Ağustos ayı tüketici enflasyonu verilerini açıkladı.

Buna göre Amerikalı tüketicilerin yaşam maliyeti ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,6 arttı.

Piyasa beklentileri doğrultusunda artan TÜFE, Haziran 2022’den bu yana en büyük artışını kaydetti. Temmuz ayında TÜFE aylık bazda yüzde 0,2 arttı.

Ülkenin TÜFE’si ağustos ayında yıllık bazda yüzde 3,7 arttı. Bu dönemde TÜFE’nin yıllık bazda yüzde 3,6 oranında artacağı yönünde beklentiler vardı. Temmuz ayında yıllık enflasyon yüzde 3,2 oldu.

Benzin fiyatlarındaki artış enflasyonu hızlandırdı

Söz konusu dönemde petrol fiyatlarındaki artışın etkisiyle akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış enflasyondaki aylık artışta en etkili kalem oldu.

Enerji endeksi ağustosta aylık yüzde 5,6 artarken yıllık yüzde 3,6 azaldı. Elektrik kalemi kapsamındaki akaryakıt fiyatları bu dönemde aylık yüzde 10,6 artarken, yıllık yüzde 3,3 azaldı.

Aynı dönemde konut fiyatlarındaki artış da enflasyondaki aylık artışta etkili kalem olmaya devam etti. Konut endeksi ağustosta aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 7,3 arttı.

Gıda endeksi de bu dönemde aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 4,3 arttı.

Çekirdek enflasyon aylık bazda beklentilerin üzerinde geldi

Değişken enerji ve gıda fiyatlarını içermeyen çekirdek TÜFE de ağustos ayında aylık yüzde 0,3, yıllık ise yüzde 4,3 arttı. Söz konusu dönemde çekirdek enflasyon yıllık bazda Eylül 2021’den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Çekirdek enflasyon aylık bazda piyasa beklentilerinin üzerinde seyrederken, yıllık bazda piyasa beklentileriyle paralel seyretti. Temmuz ayında çekirdek TÜFE aylık yüzde 0,2, yıllık ise yüzde 4,7 arttı.

ABD’de enflasyon, Haziran 2022’de yüzde 9,1 ile Kasım 1981’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu