Haber

100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun Samsun-Çorum etabı tamamlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı şerefine 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu’nun pedalların çevrildiği 176 km’lik Samsun-Çorum etabı tamamlandı. Mustafa Kemal Atatürk’ün tam bağımsız Türkiye’ye ilk adımı attığı Samsun’dan yola çıkan ekipler, kavurucu sıcaklara karşı pedal çevirerek Çorum’a ulaştı.

Cumhuriyetin kuruluş adımlarının atıldığı Sivas Atatürk ve Kongre Müzesi önünde 1 Ağustos’ta başlayan 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Turu, 2018’in ardından Cumhuriyet’in kurulduğu Ankara’da ilk Meclis önünde sona erecek. Çorum ve Çankırı etapları.

Kurtuluş seferi anısına düzenlenen bu özel etkinliğe 6 ülkeden 16 takım ve çok sayıda sporcu katıldı.

Kadeş Meydanı’nda düzenlenen törende Samsun-Çorum etabında dereceye giren sporculara ödülleri verildi.

Ödül töreninde konuşan Federasyon Başkan Yardımcısı Bahattin Akyön, 7 bin yıllık tarihe damgasını vuran Çorum’da bir tarih daha yazıldığını söyledi. 100. Yıl Cumhuriyet Bisiklet Tipinin geçmişle gelecek arasında bir köprü olduğunu vurgulayan Başkan Yardımcısı Bahattin Akyön, “Türk yüzyılının başında tarihe damga vuran bir damgadır. Bisikletle kültürler ve tarihler arası ulaşımdır.” .Sevgidir.Saygıdır.Kardeşliktir.Türk asrına barış ve güvenle pedal basmaktır.Adım adım yürümektir.Biz bunu başardık” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Spor Dereceye giren sporculara madalyalarını İl Müdürü Cemil Çağlar ve AK Parti Çorum İl Başkanı Murat Günay verdi. – ÇORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu